Cruise turizmi 17 yılda ortalama yüzde 7.4 büyüdü

Gönderi Zamanı: 4 Haziran 2012 18:37 Okunma Sayısı:347 Kategori: Bir Zamanlar Yazmıştım

Denizler üstünde “yüzen 5 yıldızlı gemilerle” yapılan cruise turizmi 1990-2007 yılları arasında dünyada yılda ortalama yüzde 7.4’lük büyüme kaydetti. Uluslararası Cruise Hatları Birliği’nin (CLIA) verilerine göre, 2007 yılında dünya denizlerinde toplam 12 bin 563 kişi gemi turlarına katıldı. Rakamın bu yıl sonunda yüzde 3.5’luk büyümeyle 13 bini aşması bekleniyor.

Her türlü lüks ve konforun bulunduğu 5 yıldızlı gemi turlarında fiyatların makul seviyelere gelmesi kitleselleşme hareketlerini hızlandırıyor. Kızışan rekabet ve çeşitlenen kampanyalar eskiden gemi turuna hayal gözüyle bakan insanları bu yönde tatile yöneltiyor. Yüzen tatil köyü ile  tatile çıkanlar bir hafta boyunca valiz açıp kapama derdi olmaksızın her gün farklı bir limana uğrayıp buraların keyfini çıkarıyor. Eskiden bir gemi turu için 2 bin doları gözden çıkarmak gerekiyordu. Özellikle İstanbul ve Kuşadası çıkışlı Yunan Adaları turlarının devreye girmesi Türk tatilciler için “Ah o gemide ben de olsaydım” şeklindeki iç geçirmelerin geride kalmasına yol açtığı belirtiliyor. Gemi turlarını keşfedilmesi tatilini “yüzen lüks otellerde” geçirmek isteyenlerin sayısını arttırıyor. 2008’in sonuna kadar gemi turuna çıkacak Türk tatilci sayısını 20 bine ulaşması bekleniyor.

Gemi turuna katılanlar yeni yerler keşfetmek istiyor. Bu talebinin mevcut rotaların yanı sıra, henüz çok bakir olan Karadeniz kıyılarının da yıldızını parlatacağına inanıyorum. Trabzon ve Samsun’da bazı çalışmalar var. Altyapı ve liman sorunlarının çözülmesi halinde, gemiyle Karadeniz turları tıpkı Karayipler gibi popüler hale gelir.

Geçen yıl gemi turuna çıkan turistlerin en fazla tercih ettiği 10 destinasyon Karayipler, Akdeniz, Avrupa, Alaska, Batı Meksika, Bahamalar, Hawai, Trans Kanal, Güney Amerika ve Güney Pasifik şeklinde sıralanıyor. Karayiplerde günlük toplam gecelemeler Araştırmalar, gemi yolculuğunda 2-5 günlük turların en fazla rağbet gördüğünü ortaya koyuyor. Nitekim CLIA verilerine göre, geçen yıl 25. günlük turlar yüzde bin oranında artarken, 9-17 günlük turlar yüzde 886, 18 gün üstündeki turlar ise yüzde 488’lik büyüme kaydetti. CLIA verilerinden derlenen bilgilere göre, 2009 yılında denizlere 13 yeni gemi indilecek. Söz konusu gemilerin devreye girmesiyle mevcut 275 binlik yatak kapasitesine 21 bin 574’lük yeni yatağın ekleneceği belirtiliyor.

Bu arada seyahat uzmanları en gözde destinasyonlara hangi dönemde gidilmesi gerektiüi hakkında şu öneriyi yapıyorlar: “Ekim-mart arası Karayipler, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Mısır. Haziran-temmuz arası Norveç fiyordları, İskandinavya, Baltık başkentleri ve Alaska ziyaret edilebilir.”

Yayın Yeri ve Tarihi: Vatan, 2008

Bir Yorum Yazın