Türk şarapları Çinli gazetecilere tanıtıldı

Gönderi Zamanı: 2 Ekim 2012 12:38 Okunma Sayısı:441 Kategori: Son Yazılar

İspanya hükümetinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Kentler kapsamında düzenlediği 1 haftalık tanıtma turuna (Fam Trip) katılan sekiz Çinli gazeteci,  İstanbul’da da bir şarap tadım turuna katıldı. İstanbul’daki bir günlük şarap tadım turu, Çinli gazetecilerin taşıma sponsoru THY (Türk Hava Yolları) ile Wines of Turkey (Türkiye’nin Şarapları) platformunun ortaklığıyla The Edition Hotel’de gerçekleştirildi.

Aristo Tour’un organize ettiği Türk şaraplarını tadım turuna aralarında Çin’de TV, dergi ve gazetelerde şarap konusunda haber yapıp yazı yazan sekiz gazeteci katıldı. The Edition Hotel’de gerçekleştirilen Şarap Tadım turu, Wines of Turkiye Direktörü Taner Öğütoğlu’nun bilgilendirici sunumuyla başladı.

Şarapçılık tarihi ve Türk şarapları hakkında bilgi veren Öğütoğlu, Türkiye’nin sahip olduğu şarap bağları açısından dünyada dördüncü, şarap üretiminde altıncı, yaptığı toplam 7,5 milyon dolarlık ihracat açısından ise alt sıralarda olduğuna dikkat çekti.

Wines of  Turkiye Direktörü Taner Öğütoğlu’nun sunumundan sonra öğle yemeğine geçildi.  Yemeklerle beraber sunulan şarap tadımlarının uluslar arası alanda “Flying” olarak adlandırıldığını belirten Öğütoğlu, her yemekle beraber Çinli gazetecilere ortalama 3 şarap tattırarak, onlara şaraplar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Çinli gazeteciler öğle yemeği ve şarap tadımından sonra Aristo Tour’un düzenlediği Boğaz turuna da katıldıktan sonra ülkelerine döndü.

Bir Yorum Yazın