100 Ülkeden Partiler, Yoksulluğu Ortadan Nasıl Kaldıracaklarını Tartıştı

Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması ve Siyasi Partilerin Sorumluluğu Uluslararası Semineri pazartesi günü Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaletinde başladı. 

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi (IDCPC) Uluslararası Bölümü Bakanı Song Tao’un açış konuşmasını yaptığı uluslararası seminere, 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık 400 siyasi parti temsilcisi, diplomatik elçiler, uluslararası kuruluşların temsilcileri, Çin merkezli gelişmekte olan ülkelerden medya muhabirleri ve düşünce kuruluşu uzmanları fiziki veya uzaktan konferansla katıldı.

Fujian eyaletinin Fuzhou ve Ningde kentinde iki günlük olarak gerçekleştirilen seminerde, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) temsilcileri yoksulluğu azaltma deneyimin ve anlayışlarını dünyaya tanıttı. Dünya çapında yoksulluğu azaltma uygulaması üzerine küresel bilgeliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı seminer, siyasi partilerin uluslararası iletişimi ve işbirliğini teşvik eden bir platform işlevi görüyor.

Uluslararası seminerden görüntüler IDCPC’nin izniyle kullanıldı

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 28. Uluslararası Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü’nün 17 Ekim’de kutlanacağını ve Çin’deki seminerin bu toplantıdan önce gerçekleştirilmiş olmasının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Song Tao, “ÇKP, gündeminin ilk sırasına yoksulluğun ortadan kaldırılmasını koydu ve bu konuda ciddi çabalar sarf etti. Dünya Bankası’na göre, 850 milyondan fazla Çinli yoksulluktan kurtarıldı. Bu da küresel yoksulluğun azaltılmasına yüzde 70’in üzerinde bir katkı sundu” dedi. COVID-19 etkisine rağmen, planlandığı gibi, yoksullukla mücadelenin ara vermeksizin devam ettirileceğini hatırlatan Bakan Song Tao “10 yıl önce planladığımız 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nde belirlenen yoksulluğu ortadan kaldırma hedefine ulaşacağımızdan eminiz” diye ekledi.

Liderler kutlama mesajı yolladı

ÇKP Merkez Komitesinin Uluslararası Bölümü ve ÇKP Fujian İl Komitesi ev sahipliği yaptığı seminere, Laos, Namibya, Zimbabve, Arjantin ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi diğer ülkelerden devlet liderleri yazılı olarak veya videolar aracılığıyla tebrik mesajları gönderdiler. Liderler yolladıkları mesajlarda, ÇKP liderliği altında Çin’in yoksulluğun azaltılmasında elde ettiği başarılardan övgüyle söz edip, tüm ülkelerin siyasi partilerinin lider bir rol oynaması gerektiğini vurguladılar.

Yoksulluğun ortadan kaldırılması, refah ve herkes için daha iyi bir yaşamın tüm ülkelerin siyasi partilerinin peşinde koştuğu şey olduğu belirtildi. Ayrıca yükümlülük ve sorumlulukların siyasi partilerde olduğu hatırlatılarak, dünyadaki partilerin birbirine yakın koordinasyon ve işbirliği içinde olması gerektiği vurgulandı. Katılımcılar, dünya çapında yoksulluğun azaltılması ve insani sürdürülebilir kalkınma konusunda canlı tartışmalar ve paylaşımlar gerçekleştirdiler. (Kaynak: Wang Yiming’in China.org.cn’deki haberinden özetlendi.)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.