2019’un Kasım ayında 375 otel hizmete girdi

Dünya çapında hizmete giren yeni otellere ilişkin bilgileri derleyen TOPHOTELPROJECTS’in verilerine göre, bu yılın Kasım ayında tüm kıtalarda toplam 375 otel kapılarını açıp misafir ağırlamaya başladı.

Dünya çapında açılan yeni otellerin kayıtlarını tutan TOPHOTELPROJECTS verileri incelendiğinde, 2019’un son ayı Aralık’ta hizmete giren 375 tesisin toplam oda kapasiteleri 75 bin 781’e ulaşıyor.

Kapılarını misafirlerine açan yeni otellerin bölge/kıtalara göre dağılımına baktığımızda, Asya-Pasifik bölgesinin açık ara önde olduğunu görüyoruz.

Asya-Pasifik bölgesi 166 yeni otelle ilk sıraya otururken on 102 otelle Kuzey Amerika ikinci, 51 otelle Avrupa üçüncü 23 otelle Ortadoğu dördüncü, 17 otelle Latin Amerika beşinci ve 16 yeni otelle de Afrika 1altıncı sırada izliyor.

166 yeni projenin bulunduğu Asya-Pasifik’te, Çin 83 yeni otel projesiyle ilk sırada yer alıyor. Yeni otellerin toplam oda kapasitesi ise 19 bin 651’i buluyor.

ABD-Çin arasında başlayan, günümüzde ise uzlaşma sinyalleri veren ticaret savaşının ABD’li otel zincirlerini pek etkilemediği görülüyor.

Nitekim, Çin’de yeni hizmete giren zincir oteller listesine bakıldığında Hampton by Hilton, Ramada Worldwide ile Hilton Hotels & Resorts’un atak içinde olması dikkat çekiyor.

Hilton yönetimini yeni geliştirdiği Home2 Suites by Hilton, Citadines Apart’hotels ve Somerset Serviced Residences markalarıyla da aralık ayında yatırım alanında boy gösterdi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.