2020 Kuşak ve Yol Gazeteciler Örgütü Forumu Beijing’de Düzenlendi

2020 Yılı Kuşak ve Yol Gazeteciler Örgütü Forumu Beijing’de video konferans şeklinde gerçekleştirildi.

Forumda, 60’dan fazla ülke ve bölgeden 120’yi aşkın gazetecilik örgütünün sorumluları “Dayanışma ve iş birliği, ortak kader ve Covid-19 salgını sonrası basın temasları” çerçevesinde fikir alışverişinde bulundu. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Müdürü Xu Lin forumda konuşma yaptı.

Xu Lin konuşmasında, salgınla mücadele savaşında dünyadaki tüm ülkelerin basın mensuplarının karşılıklı yardım konusundaki güven ve dostluğu kayda geçirdiklerini, insan toplumunun ortaklaşa zorlukların üstesinden gelme cesaretini ve kararlılığını tüm dünyaya ilettiklerini belirtti.

Xu Lin, gazeteci örgütlerinin somut iş birliğini ilerletmeleri, karşılıklı anlayış ve güveni arttırmaları, daha çok sayıda olumlu haber yaparak ekonominin toparlanması ve kalkınmasına olan inancı sağlamalarını arzuladığını belirtti.

Arjantin’in Buenos Aires Gazeteciler Birliği Başkanı Lydia Fakale yaptığı konuşmada, salgının etkisine rağmen Kuşak ve Yol Gazeteciler Örgütü ve İş Birliği Platformu’nun son bir yıldan beri çalışmalarında büyük başarılar kaydettiğini, salgınla ortaklaşa mücadele çalışmalarıyla ilgili gerçek haberler yayınladığını, dezenformasyonun önlenmesi gibi alanlarda olumlu rol oynadığını kaydetti.

Endonezya gazeteciler derneği, Rusya gazeteciler birliği, Latin Amerika gazeteciler birliği, Pakistan gazeteciler birliği, Letonya gazeteciler birliği ve Bangladeş medyası gözlemciler örgütü gibi gazeteci örgütlerinin yetkilileri forumda yer aldı.

Forumda, 2020 yılı Kuşak ve Yol Gazeteciler Örgütü ve İş Birliği Platformu Ortak Deklarasyonu yayımlandı.7 Aralık 2020 Pazartesi günü, Türkiye Saati ile 10.30 – 12.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. (Kaynak: Cri Türk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.