2020’de turizm gelirleri 1.4 trilyon dolara ulaşacak

The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan The World in 2020 (2020’de Dünya) açıklandı. The Economist analizine göre, 2020’de turizm gelirleri yüzde 6 artarak 1.4 trilyon dolara ulaşacak.

The Economist’in analizini derleyen Dünya Gazetesi’nden Hilal Sarı’nın haberine göre, dış hatlar giden yolcu sayısının 2020’de yüzde 4 artışla 1.3 milyara ulaşması bekleniyor. 2020 geleneksel turizm acentalarının sekteye uğradığı ve sektörün Airbnb, Booking.com, Expedia ve Ctrip gibi online uygulama ve siteler tarafından domine edildiği bir yıl olacak.

Otel fiyatlarının 2020 genelinde ortalama sadece yüzde 1 yükseleceği öngörülüyor. Otellerin sürdürülebilirlik konusundaki aldığı önlemler artarak devam edecek. Havayolu şirketleri için karlılık ucuz havayollarından gelen rekabetle kolay olmayacak, uçak bileti fiyatlarının 2020’de sadece yüzde 1.5 artması öngörülüyor.

Mart 2019’dan bu yana uçuş yapmayan Boeing 737 MAX tekrar uçmaya başlarsa fiyatların daha da düşebileceği belirtiliyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre havayollarının yolcu sayısı 2020’de yüzde 5 artacak. Hava kargoda beklenen artış ise yüzde 4. Öte yandan küresel ticaret savaşları devam ederse hava kargoda yüzde 3’lük bir düşüş gerçekleşme riski de mevcut.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.