5G ticareti hızlandıracak

Yeni nesil mobil ağlar, küresel ticarileşmede Çin’in rekabet üstünlüğüne sahip olduğu kritik bir aşamaya girdi. Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı, China Mobile, China Telecom ve China Unicom’un yanı sıra China Broadcasting Network Corp.’a ilk ticari 5G lisanslarını vererek ülkede 5G dönemini başlattı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, Çin ekonomisinin hızlı büyümeden kaliteli gelişme aşamasına geçtiği vurguladıktan sonra “Dijital ekonomi ulusal ekonomi ve toplumdaki kaliteli gelişmeye sürekli güç katacak. 5G teknolojisi ticari amaçlara hizmet etme sürecine hız kazandırdı” dedi.

Chen, Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Hangzhou gibi şehirlerin tamamen bu kapsama dahil edildiğini, yıl sonuna kadar ülke genelinde açılacak 5G baz istasyonu sayısının 130 bini aşacağını ifade etti. 5G’nin eğitim, tıp, kamu hizmetleri ve akıllı şehirler gibi inovasyon alanlarındaki kullanım hızlandırıp, kamu hizmetlerinin tedarikini optimize edeceği belirtiliyor.

China Telecom şimdiye kadar 5G kullanımlı 10 model cep telefonu piyasaya sundu. Bunların en ucuzu 3 bin 600 yuana (yaklaşık 500 dolar) satılıyor. Gelecek yılın başında daha çeşitlendirilmiş, kullanışlı ve düşük fiyatlı 5G cep telefonu piyasaya çıkarılacak. Çin’in üç büyük operatörü 5G paketlerini piyasaya sürdü. Bu paketler için asgari aylık ücret yaklaşık 100 yuan. (14 dolar)

Yanyol yaratıyor

Bir çok insan 5G’yi daha yüksek indirme hızları ve kesintisiz yayın akışı olarak düşünüyor. 5G’nin bundan daha fazla üstünlükleri de var. Uzmanlara göre, önceki nesil mobil teknolojiler, mecazi olarak, yolu genişletirken 5G sadece yolu genişletmekle kalmıyor, trafiği azaltacak bir yan yol yaratıyor. 4G telefonlar 5G sinyalleri alamıyor ama 5G telefonlar 4G sinyalleri alabiliyor. Dolayısıyla tüketicilerin yeni nesil ağlara bağlanmak için yeni cihazlara ihtiyacı olacak ama neyse ki 3G’den 4G’ye geçişte olduğu gibi yeni bir SIM kart ya da yeni bir telefon numarası almaları gerekmeyecek.

Bu da kullanıcıların işini epey kolaylaştıracak. 5G teknolojisinin kullanılması, dağlık bölgelerde yaşayan çocukların eğitiminde de yeni ufuklar açıyor. 5G teknolojisinin ticari olarak uygulamaya konmasının insanların yaşam ve çalışma tarzında, ekonomide ve toplumda bir devrimi tetiklemesi, akıllı bir toplumun gelişmesini teşvik ederek muazzam imkanlar yaratması bekleniyor.

5G ağların yüksek bağlanırlığı ve düşük gecikme süresi, insanların yaşamında ve sosyoekonomik gelişiminde muazzam bir etkiye yol açacak. Çin Bilişim ve İletişim Teknolojileri Akademisi (ÇBİTA) tarafından hazırlanan 5G Sektörünün Ekonomiye Katkısı başlıklı rapora göre, 5 G teknolojisinin Çin’de ticari olarak uygulanması, 2020-2025 yılları arasında doğrudan 10.6 trilyon RMB tutarında ekonomik çıktı ve üç milyondan fazla iş yaratacak.

Çinli firmalar yıllarca uluslararası iletişim standartlarının belirlenmesinde, ağ inşasında ve sektörel tanıtımlarda etkin bir rol üstlendi. Uluslararası telekom sanayiinin gelişimine önemli katkılarda bulundu. Çin şimdi de dünyanın geri kalanına kollarını açarak 5G ağlarından birlikte yararlanmayı öneriyor.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.