8 yaşındaki Çinli ressamın Kızkulesi eseri ilgi odağı oldu

İstanbul Bahçelievler Belediyesi, Türk-Çin Kültür Derneği, İstanbul Sanat ve Sanatçı Derneği ile Türkiye Pastel Derneği’nin işbirliğiyle ikincisi düzenlenen “Uluslararası Resim ve Pastel Sanatları Sergisi- IPPART’S’19″nde eseri sergilenen 8 yaşındaki Çinli sanatçı Tom Yuan ilgi odağı haline geldi.

Tümü Kuşak ve Yol güzergahındaki beş ülkeden 44 sanatçının 47 eserinin yer aldığı 2.Uluslararası Resim ve Pastel Sanatları Sergisi, Bahçelievler’deki 500 yıllık tarihe sahip Siyavuşpaşa Köşkü’nde 28 Aralık tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hong Nuo’nun da katıldığı sergiye Kızkulesi adlı eseriyle katılan 8 yaşındaki Çinli ressam Tom Yuan’ı da yanına alarak açılışı yapan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, uluslararası bir sergiye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Havalar soğuduğunda Bahçelievler sanat ile ısınıyor. Eğitimde 4 model var. Çocuklarımızın eğitiminde spor ve sanatın önemi çok büyük. Bahçelievler’deki çocuklarımızda ve gençlerimizde resim merakını uyandırıp, onlarda resim aşkını oluşturma amacındayız. Biz sanatın her türlüsünü kabul ediyoruz” dedi.

Türk-Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı ise sanatın birleştirici yanına vurgu yaptıktan sonra şöyle konuştu: “Ülke halkları en hızlı ve en etkin şekilde sanat yoluyla kaynaşıyor. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz  IPPART’S’19 etkinliğe, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerden gelen sanatçıların eserleri yer alıyor. Türk-Çin Kültür Derneği ve İstanbul Sanat ve Sanatçı Derneği olarak bu etkinliklere verdiğimiz desteği, 2020 yılında artırıp çeşitlendirmeyi planlıyoruz.”

İranlı pastel ustası Javad Soleimanpour ise “Sergi, 1 yıl boyunca çalışan öğrencilerin çabaları ile düzenledik. 44 öğrencinin katıldığı bir sergi bu, ağırlıkta pastel boya var ama yağlı boya ve sulu boya da var. Daha önce de çok sergimiz oldu ama uluslararası ikinci sergimiz” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.