Çin, parametrelerle oynayabilecek bir hale geldi

Dünya Gazetesi, çeşitli kurum-kuruluşlarla görüşüp, COVID-19’un ekonomiler üstünde oynayacağı rolü, tablo ve grafikler eşliğinde geniş şekilde ele aldı

Haberde tek başına parametrelerle oynayabilecek hale geldiği belirtilere şu görüşlere yer veriliyor: “Bilgisayar, elektronik ve sair ekipmanlar sektörlerine baktığımız zaman dünya üretiminin yüzde 27’si Çin’de. Yani 7 ürün üretiliyorsa, 2’si Çin’de üretiliyor. Burada AB’ye bakın, yüzde 15’lik bir payı var ama AB’nin 28 ülkesi Çin’den yüzde 14’ünü alarak yüzde 15’ini sağlıyor.

O aldığı kaynaktan da sadece yüzde 4’lük bir katma değer ortaya koyuyor. Bütün her şey Çin’e bağlanmış durumda. Taşımacılık ve bağlı sektörlerde de benzer bir tablo karşımızda. Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin de etkisiyle birlikte taşımacılık ve lojistiği de kendi üzerine bağladığını görüyoruz. Bir tek ülke parametrelerle çok ciddi oynayabilecek bir hale gelmiş.”

Dünyanın normale dönmesi 9 ayı bulur

Pandemi konusunda senaryoların aslında ülkeden ülkeye pik olasılığında toplandığına dikkat çekilen haberde konuyla ilgili şu bilgiler veriliyor: “Bu durumda bir ülkenin normalleşmesi tüm dünyada seyrin normale döneceği anlamına gelmez. Çin, Güney Kore örneklerinden hareketle ortalama bulaş kuluçkasının 75 ila 90 gün olduğu varsayıldığında ve 114 ülkenin orta ve şiddetli etkilendiği verisiyle beraber dalga dalga izolasyon sürelerinin normale dönmesi bile yaklaşık 9 ayı alacaktır.

Tüm bu maliyetlerin 2020 Global büyümesine etkisi yüzde 1.5 düşüş olur. İşlerin iyi olduğu alanlar; gıda, sağlık, sağlık ekipmanları, temizlik ve hijyen ekipmanları. Biz bu sektörlerin vazgeçilmez olduğunu söylemiştik.

MB’ler 500 milyar dolar sağladı

Virüs salgını ile ortaya çıkan likidite sıkıntısı, dünya merkez bankalarını görülmemiş bir genişleme koridoruna itiyor. Financial Times’ın hesaplarına göre küresel ölçekte bankacılık aracılığıyla reel ekonomiye enjekte edilen kaynağın büyüklüğü 492 milyar dolara ulaştı. Bankacılıkta sermaye kurallarının gevşetilmesiyle ilave genişlemenin de yolu açıldı. Haberde, reel ekonomiye sağlanabilecek kredi kapasitesi 5 trilyon doları bulabileceği belirtildi.

Merkez bankaları salgınla mücadele için kuralları gevşeterek dünya genelinde piyasalara yaklaşık 500 milyar dolar likidite sağladı. İngiliz gazete Financial Times hesaplarına göre, dünya genelinde finansal otoriteler bankacılık aracılığıyla reel ekonomiye 492 milyar dolar likidite imkanı verdi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinde bankalar için merkez bankaları tarafından sağlanan likidite ise sırasıyla şöyle: Avrupa Merkez Bankası 162 milyar dolar, Almanya 113 milyar dolar, Hong Kong 64,5 milyar dolar, Birleşik Krallık 37 milyar dolar, Kanada 19,1 milyar dolar, ABD Merkez Bankası 17 milyar dolar, FT analizinde yer almayan Çin Merkez Bankası da adımlarıyla bankalara ocak ayında 115 milyar dolar, geçen hafta da ek bir gevşeme ile 56 milyar dolar likidite sağlanmıştı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.