ABD’nin Chengdu konsolosluğundaki faaliyetleri askıya alındı

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Beijing’de yaptığı açıklamada, ABD’nin Chengdu’daki konsolosluğundaki bazı görevlilerin statülerine uygun olmayan faaliyetlerde bulunduklarını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı dün sabah ABD’nin Çin’deki Büyükelçiliği’ne, Chengdu’daki ABD Konsolosluğu’nun kuruluş ve faaliyet iznini iptal etmeye karar verildiğini ve Başkonsolosluğun tüm faaliyetlerinin askıya alması için özel şartlar getirildiğini bildirdi.

Bazı basın kuruluşlarının neden Chengdu’nun seçildiği ve konsolosluğun 72 saat içinde kapatılıp kapatılmamasının istendiğiyle ilgili sorularını yanıtlan sözcü Wang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, “21 Temmuz’da ABD tek taraflı şekilde Çin’e karşı bir siyasi kışkırtmayla Houston Konsolosluğu’nun kapatılmasını istedi. Bu davranış uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını çiğnediği gibi, iki ülke arasındaki ilişkileri ciddi bir şekilde bozdu. Çin’in aldığı adı geçen önlem, ABD’nin akıl dışı eylemlerine meşru ve gerekli bir yanıttır ve uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına ve diplomatik uygulamalara uygundur” dedi.

Sözcü Wang, Çin ile ABD arasındaki mevcut durumun Çin’in görmek istemediği bir tablo olduğunu ve sorumluluğun tamamen ABD’ye ait olduğunu söyledi. Sözcü Çin’in ABD’yi hatalı kararını derhal iptal ederek ikili ilişkilerin normale dönmesi için gerekli koşulları yaratmaya çağırdığını ifade etti. Sözcü, diplomatik faaliyetlerde mütekabiliyete uyum sağlanması gerektiğini de vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı konuşmada Çin Komünist Partisi’ne ve Çin’in sosyal sistemine ağır ithamlarda bulunarak Çin’in iç ve dış politikalarına karşı asılsız suçlamalarda bulundu. Buna değinen Sözcü Wang Wenbin, “Pompeo’nun söylentileri gerçekleri göz ardı ederek siyahı beyaza dönüştürüyor. Pompeo’nun kafası ideolojik önyargılar ve Soğuk Savaş düşüncesiyle çalışıyor. Bu söylem son zamanlarda ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin uydurduğu Çin hakkındaki siyasi yalanları bir araya topladı. Bunu öfkeyle karşılayan ve kararlılıkla karşı çıkan Çin ABD nezdinde ciddi girişimde bulundu” diye konuştu.

Wang Wenbin açıklamalarını şöyle devam etti: “Çin bağımsız bir barışçıl dış politika izleyerek barışçıl kalkınma yoluna bağlı olmaktadır. Yeni tip uluslararası ilişkilerin inşasını ilerleterek insanlığın kader ortaklığını oluşturmak için çaba göstermektedir. Çin asla hegemonyacılık ve genişleme peşinde koşmayacak, Çin her zaman dünya barışının kurucusudur. Küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası düzeni savunan bir aktördür.” (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.