“ABD’nin kararı kendisi ve dünyayı olumsuz etkilenecek”

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığı fonu kesmesinin örgütün gücünü zayıflatarak, uluslararası salgınla mücadele işbirliğini zedeleyeceğini ve bundan ABD dahil tüm dünyanın olumsuz etkileneceğini belirtti.

Korona mücadelesinde başarısız olan ABD Başkanı Trump, DSÖ’yü günah keçisi ilan etti. ABD’nin örgüte 500 milyon dolarlık yardımı kesmesine BM, Almanya, Çin ve Rusya tepki gösterdi.

CRI’nin konuyla ilgili yaptığı habere göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın COVID-19 salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sağladıkları fonu kestikleri yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

ABD’nin söz konusu kararından ciddi endişe duyduklarını vurgulayan Sözcü Zhao konuşmasını şöyle sürdürdü: “Salgının küresel çapta kritik bir döneme girdiği bugünlerde ABD’nin söz konusu kararı örgütün gücünü zayıflatarak, uluslararası salgınla mücadele işbirliğini zedeleyecek. Bundan ABD dahil tüm dünya ve özellikle devlet gücü zayıf olan ülkeler olumsuz etkilenecek.

ABD’yi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye ve DSÖ’nün uluslararası salgınla mücadele faaliyetlerine liderlik etmesine destek vermeye çağırıyoruz. Çin, eskiden olduğu gibi gelecekte de DSÖ’nün uluslararası kamu sağlığı çalışmalarının ilerletilmesinde ve küresel salgınla mücadele çalışmalarında önemli rol oynamasını desteleyecek.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.