Akıllı teknoloji ekonomik iyileşmeye öncülük edecek

Ekonomi üzerindeki büyük baskı göz önüne alındığında, Çin Başbakanı Li Keqiang’ın Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu Devlet Çalışma Raporunda ekonomik toparlanmayı kolaylaştırmada teknolojinin önemini vurgulandı.

Şüphesiz, çok az sayıda sektör bilimsel ve teknolojik inovasyonda bir dizi büyük başarı elde etmiş ve son birkaç ay içinde yeni büyüme itici güçleri olarak ortaya çıkmıştır. Çinli şirketler ekonomik ve sosyal alanlarda yeni kurumsal organizasyonlar geliştirdiler. Akıllı teknoloji ürünler bu anlamda Çin ekonomisini geliştirmek için kullanılmaya başlandı.

Akıllı teknoloji, virüse karşı büyük ölçüde başarılı bir savaşa öncülük etmede özellikle önemli bir rol oynamıştır. Daha önce, insanların kanındaki oksijen doygunluğunu ölçmek için nabız oksimetresine ihtiyaç vardı. Ancak akıllı teknoloji sayesinde, akıllı saatlerden akıllı bilekliklere kadar giyilebilir cihazların birçoğu, artık tüketiciler arasında popüler olan kan oksijen doygunluğunu ölçme işleviyle donatılmıştır. Pandemi ile birlikte, bu akıllı giyilebilir cihazların donanım ve yazılım yükseltmelerine olan talep artacaktır.

Aslında, geniş bir insan akışı, cep telefonu konumlandırma ve izleme sistemi, kişisel sağlık kodu sistemi ve topluluk anti-salgın yönetim uygulamaları ile halka açık yerlerde kullanılan “akıllı termometreler” gibi birçok akıllı teknolojiyle çalışan akıllı cihaz, Çin’de yaygın kullanılıyor.

Yapay Zekâ salgında kendini kanıtladı
Yapay zekâ (AI), Çin’in en popüler yeni teknolojisi haline geldi. Halk sağlığını korumak için yapay zekâyı kullanan en büyük dört işletmeden üçü Çinli ve her üçü de yeni ve akıllı ürünler yapmak için araştırma ve geliştirmeyi yoğunlaştırdı. Örneğin, Wuhan’da karantina uygulandıktan sonra, özel bir Çin şirketi olan Uniview, yoğun bir anti-salgın Ar-Ge kampanyası başlattı.

Uniview sekiz programdan oluşan bir dizi akıllı termometreler dâhil olmak üzere yenilikçi ürün hizmetleri başlattı. Termal görüntüleme ve yapay zekâ tabanlı ekipman ve anti-salgın topluluk uygulamaları ile Çin ana karasındaki 100 şehirde 1000’den fazla projede kullanıldı.

Çinli AI işletmeleri, gelişen akıllı anti-salgın ekipman pazarında önemli bir yere sahip olmak için hızla büyüdü ve ürünleri yüksek talep görüyor. Örneğin, Uniview’un termal görüntüleme ürünleri ve yapay zekâ tabanlı cihazlarının piyasa rakibi yok.

Söz konusu teknoloji Çin’in hizmet ihracat sektörü için yeni bir büyüme ve itici gücü haline gelebilir. Ancak, Hükümet Çalışma Raporu’nun dediği gibi, her türlü üretim faktörünün potansiyelini ortaya çıkarmak için insan kaynaklarının akışını arttırmak, teknoloji ve veri pazarlarını teşvik etmek önemlidir. (Kaynak: China Daily )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.