Anadolu turizmde girişimcilere büyük fırsatlar sunuyor

Turizm hareketleri bugüne kadar Antalya, İstanbul, İzmir ve Muğla ile sınırlı kaldı. Türkiye, bu yapısıyla dünya turizminde ilk 10’a girmeyi başardı. Bugün ise Anadolu’nun gizli potansiyeli girişimcileri cezbediyor. Otel yatırımı için uygun illerin girişimcilere sunduğu fırsatları ve bir oteli kârlı hale getirmenin yollarını sizin için araştırdık…

1kapakTurizmde müşterilerin eğilimi değişiyor. Artık farklı yerleri görüp farklı yerlerde konaklamak istiyorlar. Bu durum turizm açısından henüz çok bakir olan Anadolu’nun önüne müthiş fırsatlar çıkarıyor. Otelcilik için kıyı bölgelerinden sonra şimdi de Anadolu’daki potansiyel ile yerli ve yabancı firmaların ilgisini çekiyor, girişimcilerin önünü yeni fırsatlar çıkarıyor.

Türkiye’de büyük şehirlerde otel yatırımlarının bir ölçüde doyuma ulaşması üzerine, yerli ve yabancı otel yatırımcıları ile işletmecileri Anadolu’ya akın etmeye başladı. Yaptığımız araştırmalarda Anadolu’da birçok şehirde yeni otel yatırımına ihtiyaç olduğunu belirledik. Bu ihtiyaç dünyanın önde gelen otel zincirlerinin de Anadolu’ya ilgisini artırıyor.

Yabancı zincirlerden Accor, Hilton, Marriott, Mövenpick, Wyndham, Radisson, Ramada, yerli zincirlerden Akfen, Anemon, Dedeman, Divan, Rixos ve Limak, yeni yatırım planlarıyla dikkat çekerken, otelcilik alanına yeni yönelen Er Yatırım ve Ever Group gibi firmalar da Anadolu’ya yeni oteller kazandırmaya hazırlanıyor.

Tam da bu noktada “Hangi şehirlerde hangi oteli açmalı?”, “Zincir otellerin franchising bedelleri nedir?”, “Bir oteli nasıl kârlı hale getirebiliriz?”, “Bir otelin yatırım maliyeti nedir?”, “Otel arsasına ne kadar ödemeliyiz” gibi soruların yanıtı çok önem kazanıyor. Para Dergisi olarak yine bir ilke imza atarak, yatırımcısından işletmecisine, otel yöneticisinden danışmana kadar geniş yelpazede uzmanlara danışarak yol gösterici bir araştırma yaptık ve yukarıda sıraladığımız soruların yanıtını aradık…

YATIRIMA UYGUN İLLER

Turizm hareketlerinin yoğun olarak yaşandığı ve belli bir doygunluğa ulaşan Antalya, İstanbul, İzmir ve Muğla’yı dışarıda tutarak yaptığımız araştırma sonunda otel yatırımına uygun 52 il belirledik. Bu illeri belirlerken, Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı araştırmalardan da yararlandık. Buna göre, Adana, Afyon, Ankara, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Nevşehir, Van, Yalova termal yatırımı için en uygun illeri oluşturuyor. Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Denizli, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van ve Yozgat ise şehir oteli yatırımı için uygun iller olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de doğayla iç içe turizme olan ilgi, tatildeyken aktif olmayı tercih edenler, kayak merkezlerine yönelik giderek artan talep, alternatif turizm yatırımlarının çoğalmasına neden oluyor. Göller, endemik bitkiler, kayak için uygun dağlar ve birbirinden güzel yaylalar gibi özelliklerinden en az birine sahip illerimizden Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Balıkesir, Bingöl, Bursa, Bolu, Çankırı, Denizli, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Karabük, Kayseri, Malatya, Manisa, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Sivas, Tunceli ve Yozgat da alternatif turizm yatırımı yapılabilecek şehirlerin başında geliyor.

Bu arada Orman ve Su işleri Bakanlığı Türkiye’deki doğal güzellikleri turizme kazandırmak için, 81 ilde 527 doğa turizm alanı oluşturulacağını açıkladı. Konuyla ilgili olarak uygulamaya koyulan mastır planı ile eko turizm ve doğa turizmi etkinliklerinin yaygınlaştırılarak sektörün çeşitlendirilmesi hedefleniyor.

MAKSİMUM ARSA MALİYETİ

1ibrahim birkanOtelciliğe soyunacak girişimcilerin arsaya ne kadar ödeme yapmaları gerektiği belirlemeleri son derece önemli bir konu. Konuyla ilgili olarak TURSER A.Ş. Genel Müdürü, aynı zamanda Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Birkan’ın bir çalışması bulunuyor. Bu çalışmasında Birkan otel yatırımı yapılan arsaların değerleriyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

“Birçok otel yatırımcısı özellikle büyük şehirlerde arsaları çok yüksek meblağlara satın alıyor” diyen Prof. Dr. Birkan, “Girişimciler ilk etapta bir bölge seçiyor. Daha sonra bölgeyi daraltarak yapılması düşünülen otel kompleksine uygun bir arsa seçiliyor. Son olarak da bir ön fizibilite ve pazarlama araştırması yapılıyor. Fizibilite çalışmasında, arsa ve inşaat maliyetinden tefrişatına kadar bütün kalemler dikkate alınıyor ve maliyet kabaca hesaplanıyor” diye ekliyor.

Otel yatırımlarında arsaya ödenen bedelin toplam yatırım maliyetinin yüzde 15-20’si arasında olmasının doğal olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Birkan, hesaplamalarla ilgili şu bilgileri veriyor: “Örneğin, 10 milyon dolar bedelle satışa sunulan araziye 300 odalı bir otel yapıp, bu otelin inşaat maliyetinin de 31,5 milyon dolar olacağını düşünelim. Buna göre, 300 odalı beş yıldızlı otelin odabaşına düşen kapalı inşa edilecek alanın 60 metrekare olacağını ve dolayısıyla toplam inşa edilecek alanın 18 bin metrekare (300 oda x 60 metrekare) olacağını kolayca hesaplayabiliriz. Türkiye’de yapılan beş yıldızlı otellerde metrekare maliyetinin yaklaşık 1.750 dolar olduğunu varsayarsak söz konusu otelin anahtar teslimi maliyetinin 31,5 milyon dolar (18 bin metrekare x 1.750 dolar) olacağını tahmin edebiliriz. Arsa payının yüzde 15 – 20 oranını geçmesi halinde yatırım fizibıl olmaz. Buna göre, söz konusu arsa için 6,5 milyon dolar (6.500.000 / 31.500.000 = % 20) ve altında teklif vermek uygun olacaktır. Bu hesaplamadan da anlaşılacağı üzere dengeli bir otel yatırımının gerçekleştirilmesi için arsa maliyeti büyük önem arz ediyor.”

ALTIN MUSLUK ODA SATTIRIR MI?

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Sorumlusu Erol Akbulut, gelecek müşteri tipi ile eğiliminin turizmin geleceğinde en belirleyici unsur olacağını belirterek, “Bu durum, artık yatırımın nerede ve nasıl olması gerektiğini de ortaya çıkarıyor. Önümüzdeki yıllarda girişimciliğin önünü kesmeyen, doğru koordinatları veren bir yatırım planlamasına ihtiyaç var. Bu açıdan Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı 2023 Vizyonu içinde yer alan yeni turizm merkezi ve alanları büyük önem kazanıyor” diye ekliyor.

Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise, “Pazarda 70 euro‘ya satılan bir odaya altın musluk da taksan 100 euro’ya satamazsın. Çünkü fiyatın esasını marka, lokasyon, misafir profili gibi birçok farklı faktör belirliyor” dedikten sonra Anadolu’da otelciliğe soyunacak girişimcilere şu önerilerde bulunuyor:

“İşin başında ‘fikir bazında’ mutlaka uzman bir danışmanla yola çıkılmalı. Doğru kondisyonlarda arazi ve inşaat hesaplarını yaparak, ihtiyaç kadar mülkü boyutlandırsınlar. Ellerindeki araziyi ‘son metrekareye kadar kullanayım’ düşüncesini benimsemesinler. Bunun ömür boyu işletme giderlerinde telafisi mümkün olmayan bir hata olacağını akıllarından çıkarmasınlar.“

Girişimcilerin kendilerine “Bu yatırımı ticari amaç için mi yoksa kişisel tatmin için mi yapıyorum?” sorusunu sorup buna net yanıt vermesi gerektiğini vurgulayan Çelikkanat, ticari yatırımlarda mekânsal boyutlar, kullanılacak malzeme, donanım gibi konularda uluslararası teamüllerin geçerli olduğu bilgisini veriyor. İki ya da üç yıldızlı otellerde odabaşına 40 bin ile 60 bin dolar, üç ya da dört yıldızlı otellerde 70 ile 90 bin dolar, beş yıldızlı otellerde ise 100-120 bin dolardan fazla bir bütçeyle hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Çelikkanat, bunun üzerindeki işlerin ‘ego tatminine’ gireceğini ve karlı olmayacağını savunuyor. Bütün bu kararların ortaya çıkacak ürünü şekillendireceğini söyleyen Çelikkanat sözlerini şöyle sürdürüyor: “’Burada düğünler çok para kazandırıyor’ diyerek ciddi mutfak yatırımına girebilirsiniz. Bir o kadar da personel yükünü yüklendikten sonra, adam başı 30 TL’ye pilav üstü kavurma, limonata satarak milyon dolarlık yatırımınızı geri döndürmeye uğraşırsınız.”

“ÖNCE ÖĞREN SONRA İŞLET”

Aslında her yatırımcının franchise modeli ile ilerlerken veya kendi markası adı altında yatırım yaparken; pazardaki güç dengeleri, rekabet, misafir memnuniyet kıstasları, personel çalıştırma usulleri gibi birçok konuyu iyi biliyor olması gerekiyor. Aksi halde kendisinin uğrayacağı zararın yanında, ülke turizmine ve ülke imajına da zarar verebilir. Bu sebeple uzmanlar, yeni bir söylem olan “manchising” denilen “önce öğren sonra işlet” felsefesine dayalı bir anlayışın yer edinmesi gerektiğini savunuyorlar. Hayatında hiç otelcilik yapmamış birisinin, sırf bankada parası var diye bir otel yapıp bir marka ile franchise anlaşması yapması, ertesi gün pazar fiyatlarının da o yatırımcının keyfine göre gerçekleşmesi anlamına geliyor. Uzmanlar, ana faaliyet alanı otelcilik olmayan, hobi olarak otel açan ve buna fizibıl olmayan paralar harcayan yatırımcı modelinin Türkiye’de oldukça yaygın olduğunu söylüyor. Özetle uzmanlar, “Doktor diploması olmayan kişi nasıl muayenehane açamıyorsa otelcilik lisansı olmayan kişinin de otel açmaması gerekir” diyorlar.

KÂRLILIĞIN PÜF NOKTALARI

1nuri_kalyoncuİstanbul Taksim’deki Point Otel Genel Müdürü Nuri Kalyoncu, şehir otelciliği alanında deneyimli bir yönetici. Kalyoncu, yılların deneyiminden yola çıkarak bir oteli kârlı hale getirmenin püf noktalarını şöyle özetliyor: “Herkes her işi bilemez. Bu yüzden yatırım yapmak isteyenler mutlaka uzmanlardan danışmanlık hizmeti alsınlar. Arazi ve inşaatın hesaplarını doğru yapsınlar. Ellerindeki arazinin her metresini kullanmak yerine, sürdürülebilir turizmin ihtiyaçları doğrultusunda uzun dönemli kullanımı gözeterek değerlendirsinler. Otel yatırımının dönüşünün kısa sürede olmayacağını dikkate alsınlar. Çok para harcayıp çok lüks bir otel yaparlarsa odalarını çok kolay satabilecekleri hatasına düşmesinler. Çünkü harcamanın boyutu satışa aynı oranda yansımaz.”

Girişimcilere, fizibilite raporlarını işin başında hazırlayıp rapordaki kararların dışını çıkmamalarını öneren Kalyoncu, diğer önerilerini şöyle sıralıyor: “Bütçelerini gerçekçi bir bakış açısıyla hazırlasınlar. Kullanılacak alanları doğru planlasınlar. Satış ve pazarlama stratejilerini belirleyip bu konuda işin ehli personelle çalışsınlar. Personel seçimlerini doğru yapsınlar. Her bölümün yöneticisini açılış sırasında değil, açılıştan en az 8-10 ay öncesinden belirlesinler. Konaklama sektöründe eğitimin kesintisiz devam ettirilmesi gerektiğini akıllarından çıkarmayıp, eğitime harcayacakları yatırımın boşa gitmeyeceğini unutmasınlar.”

Kalyoncu, Türkiye’de bazen beş yıldızlı otel yatırımı için çok para harcandığını hatırlattıktan sonra sözlerini şöyle noktalıyor: “Girişimciler harcayacakları para ile satacakları oda arasında doğrudan bir ilişki olmadığını akıllarından çıkarmasınlar. Bu yüzden gereksiz ve abartılı yatırımlardan kaçınsınlar.”

BİR OTEL KAÇA MAL OLUR?

Anadolu’ya otel açmak isteyen girişimciler haklı olarak bir otelin kaça mal olduğunu merak ediyorlar. Girişimcilere bir fikir versin diye Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın arazi tahsis işlemlerinde esas aldığı ölçülerden yola çıkarak yaptığı araştırmayı özetlemek istiyoruz. Söz konusu hesaplamaya göre, otellerin yatak başına yatırım maliyetleri şöyle: “Beş yıldızlı otel 95 bin 997 TL. Dört yıldızlı otel 66 bin 336 TL. Üç yıldızlı otel 49 bin 193 TL. Dört yıldızlı tatil köyü 41 bin 364 TL. Pansiyon 15 bin 593 TL.”

1tabBu arada zincir otellerin franchise giriş bedelleri de markasına ve otelin yerine göre değişmekle beraber oda başına 400 dolar veya 400 euro olarak karşımıza çıkıyor. Otel zincirleri ortalama 20 yıllığına markalarını kullanma hakkı veriyor. Bunun karşılığında da işletmecilerden toplam gelirlerin yüzde 2 ile 5’si arasında paylar talep ediyor.

ANADOLU’DAKİ YATIRIMLAR ARTIYOR

Anadolu’ya şehir oteli kazandırmak için başlayan yarış giderek hızlanıyor. İstanbul’da Taksim ve Beşiktaş Barbaros Nippon Otelleri’nin sahibi olan Özbek Ailesi, kurdukları Point Hotel Management ile Anadolu’ya da yayılacak. Çanakkale’de termal bir oteli olan mobilyacı Doğtaş da, şehir otelciliği alanında yatırım yapacak. Tekstil, enerji, inşaat, kimya ve catering alanlarında faaliyet gösteren Harput Holding ise üç otel açmayı planlıyor. Kombassan Holding ise Bera Otel zincirini Ankara, Bursa ve Gaziantep’e yayacak. Bumer Turizm, Mersin’e 136 odalı şehir oteli yatırımı yapacak uluslararası bir marka ile anlaşma sağlamak üzere. Ofton İnşaat’ın da Anadolu’da şehir otelciliğine odaklanacağı konuşuluyor. Doğa Çöl İnşaat Ağrı’da üç yıldızlı bir otel yapıyor. Antalya, İstanbul ve Almanya’da otelleri bulunan Aygün Grubu, Afyonkarahisar’da Titanic Otel açmayı planlıyor. Yaşarlar Holding de Afyon’a 30 milyon yatırımla beş yıldızlı bir otel yapacak. Kosifler, Aksaray ‘da Hilton Oteli’ni hizmete açıyor. Akfen Grubu bu yılın üçüncü çeyreğinde Ankara’da İbis Otel’i hizmete açacak. Otel 10 milyon euro’ya mal olacak. Otel yatırımı bulunmayan Ardahan’da Uğurludağ Yalnızçam Kayak Tesisleri’nde inşası süren 70 odalı kış oteli 2014’te hizmete girecek. Bitlis’e beş, Kars’a dört yeni otel yapılıyor. Bitlis’teki projelerden biri 108 yataklı butik bir otel. Yatırımcısı Taşar Yapı Turizm. Bölgedeki üç adet beş yıldızlı otelin biri de Bitlis’te inşa edilecek. Diğer ikisi ise Diyarbakır ve Batman’da açılacak. Diyarbakır’daki beş yıldızlı otelin yatırımcısı Çizmeciler Otelcilik. Şehirdeki inşa halinde olan üç yıldızlı otelin yatırımcısı ise Karavil Dayanıklı Tüketim. Batman’daki yatırımın sahibi ise Esenkent İnşaat.

Anemon Grubu, 2014 sonu ya da 2015 başında Ankara’da 20 milyon dolara mal olacak bir yatırımla 80 odalı bir otel açacak. Yine Kapadokya’da 80 odalı bir otel yatırımı için start verildi. Bu otelin yatırım maliyeti 30 milyon dolar olacak. Anemon yöneticileri, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 50 otele ulaşmayı hedeflediklerini açıkladılar.

ELAZIĞ’A HİLTON GELİYOR

Hilton Grubu Elazığ’a bir Hilton kazandırmak istiyor. Şirket yönetimi şehirde Hilton Garden Inn Oteli için Yumakgil Şirketi’ne ait bir araziyi inceliyor. Türkiye Barolar Birliği, Erzurum’a beş yıldızlı bir otel yapmayı planlıyor. Otel için Palandöken ve Bilkent Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede tespit edilen arsalar için tahsis talebinde bulunuldu. Gümüşhane, Arazlar A.Ş.’nin yatırımı. ile ilk beş yıldızlı oteline kavuşuyor. Özcan Mahallesi’nde yapılacak otelin 120 odası olacak ve alt katında bir AVM yer alacak. Anadolu’nun ilk tasarım oteli Konya’da açılıyor. Somuncu Grup bünyesinde faaliyet gösteren A Proje, yeni yatırımı konusunda çok iddialı. Aykan Elektrik ve Özenpark Muş’a üç yıldızlı bir otel yapıyor. Rize’de Suada Turizm tarafından Pazar’ın Hamidiye mevkiinde yapılmakta olan dört yıldızlı otelde çalışmalar son aşamaya geldi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mollaköy Göletleri’nin bulunduğu alan üzerine Olimpik Su Sporları Merkezi ve beş yıldızlı bir otel projesini yürütüyor. Hampton by Hilton Samsun Oteli, Ocak ayında kapılarını açıyor. Ever Turizm, Wyndham markalı otellerden birini Sinop’a açmayı planlıyor. Şanlıurfa’ya Urfa Otelcilik dört, Mirbey Yapı Turizm ise üç yıldızlı oteller yapıyor. TÜSİAD öncülüğünde Şırnak’ın Cizre ilçesine 20 milyon TL yatırımla beş yıldızlı bir otel kurulması planı var. Oteli Koç Grubu’nun turizm markası Divan işletecek. Trabzon’da Dünya Ticaret Merkezi’nin yerine beş yıldızlı bir otel yapılacak. 95 milyon TL’ye mal olacak oteli Liva İnşaat Ticaret Turizm ve Otelcilik Ltd. Şti’nin sahibi Dubaili İşadamı Necdet Kerem yapacak. Uşaklı iş adamı Ahmet Ceylan, memleketinin ilk beş yıldızlı otelini şubatta açıyor. Ramada markasıyla hizmet verecek otel 124 oda ve 280 yatak kapasiteli olacak. Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yapımına başlanan kayak merkezinin bu yıl hizmete açılması bekleniyor. Kayak merkezine 4 milyon 217 bin TL yatırım yapılacak. Van’da Öz Yükseller üç, Hüsnü Duman ise dört yıldızlı bir otel yapmak için kolları sıvadı.

1Faik OztuncDr. Faik ÖZTUNÇ / Divan Grubu Mali İşler ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

“Urfa ve Cizre’de görüşmelerimiz devam ediyor”

Yılın ilk yarısında Gaziantep Divan Suit ile Eskişehir Divan Express otellerini açacağız. Divan Mersin ile Divan Adana’nın inşaatları ise devam ediyor. 2015 yılının ilk çeyreğinde müşteri kabulüne başlanacak. Bunların dışında Denizli’de 2014 yılında otel inşaatımız başlıyor. Malatya, Kayseri, Urfa ve Cizre’de çeşitli yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Anadolu’nun tüm şehirlerinde özellikle ‘oda & kahvaltı’ segmenti ile hizmet veren Divan Express markamız ile bulunmak istiyoruz. Trabzon, Antakya, Van, Konya, Mardin öncelikle yer almak istediğimiz şehirler. Bu şehirlerde yatırımcı arayışındayız. Ülkemizin büyük turizm potansiyelinin sadece yarısını kullanıyoruz. Müthiş bir tarih hazinemiz var ve pek çok yerde kazılar devam ediyor. Daha başlamamış pek çok kazı alanımız mevcut. Kış turizmi, termal turizm, sağlık turizmi gibi kaynaklarımızı daha kullanmaya başlamadık. Bu kaynaklarımız kullanılmaya başlandığında şehirlerin otel ve altyapılarıyla hazır olması gerekiyor. Biz şehir otelciğinde büyümek isteyen bir marka olduğumuzdan bu gelişmeye şimdiden hazır olmak istiyoruz. Otelcilik, kendi içinde dinamikleri olan çok farklı bir sektör. Hastane dışında 24 saat, 365 gün çalışan başka hiçbir ticari işletme yoktur. Tüm misafirlerin can, mal sorumluluğu otele aittir. Bu kadar hassas bir durumun söz konusu olduğu sektörde yatırım yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Birçok yatırımcı iyi bir işletmeciyle anlaşsa bile işletmede ailesinden birinin otel müdürü olmasını talep edebiliyor. Oysa işi bilmeyen birinin otelcilik yapması mümkün değildir.

1MOnkalMehmet ÖNKAL / BDO Danışmanlık Yönetici Ortağı

İkincil ve üçüncül kentlere ilgi artacak”

Anadolu’daki tüm ikincil ve üçüncül kentler şimdiden ilgi odağı haline geldi. Bu ilgi önümüzdeki dönemde de azalmayacak, tam tersine giderek artacak. Anadolu’daki mevcut otellerin kalitesinin düşük olması, işletmelerinin zayıf olması girişimcileri buralara kaliteli, marka oteller açmaya yöneltiyor. Türkiye’ye henüz gelmemiş zincir otelleri de önümüzdeki yıllarda görebiliriz. Ortadoğu ve Körfez’in en büyük otel zincirlerinden Rotana Hotels buna örnektir. Rotana, hem İskenderun’a hem de İstanbul’a giriyor. İskenderun’daki 300 yataklı lüks Rhassos Rotana oteli bu yıl hizmete girecek. DAP Yapı, Maltepe’de hayata geçirdiği Burgu, Dalga ve Tango Kule Projeleri’nin işletmesi için Rotana ile el sıkıştı. Anlaşma uyarınca, bu üç projede yatırımcılar tarafından alınan daireler kullanılmadığı dönemlerde rezidans olarak kısa, orta ve uzun vadeli olarak kiralanabilecek. Projedeki rezidanslar, otel mantığı ile Rotana Grup’un beş yıldızlı otel zinciri markası Arjaan tarafından işletilecek. Bunlar dışında birçok yabancı işletme şirketi kapımızı çalıyor. Öncelikle İstanbul’u istiyorlar; buradan Anadolu’ya açılma niyetleri bulunuyor. Anadolu’da otel açmak isteyen girişimcileri egolarını yenip, doğru yere doğru oteli yapmaların öneriyorum. Pazar araştırması yaptırsınlar, büyüklük ile kalitesini ortaya çıkacak sonuca göre saptasınlar.

1salimSalim YAVAŞ / Anemon Turizm İnşaat ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı 

 “21’nci Anemon’u Ankara’da açıyoruz”

1990’dan bu yana Anadolu’da otel yatırımı yapıyoruz. Bünyemizde tamamı Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş dokuzu beş yıldızlı, yedisi dört yıldızlı otel ve üç adedi de özel belgeli olmak üzere toplam 20 tesis bulunuyor. Biz Anadolu’da otel ihtiyacını 20 yıl önce tespit ettik. 2013’te Anemon İskenderun Oteli’ni, yatırımı Rönesans Holding tarafından yapılan Anemon Samsun Oteli’ni ve yatırımı Bozkurtlar A.Ş. tarafından yapılan Anemon Adana Oteli’ni hizmete açtık. Bu işletmelerle birlikte toplam oda arzımızı yüzde 35 oranında artırdık. Grubumuzun 21’nci oteli Anemon Ankara’yı mayıs ayında hizmete açacağız. Ayrıca Ürgüp’te, doğal yapısı ve mimari özellikleri ile dünya çapında ün yapacağına inandığımız kaya oteli 2014 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Anemon Grubu olarak, Kırıkkale, İnegöl, Tekirdağ, Aksaray gibi ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş bölgelerde otel yatırımı yapacağız. Yolumuza Anemon markasıyla devam edeceğiz. Otelcilik yatırımı, uzun vadeli getiri planına ilişkin bir karar sürecidir. Bu sebeple, otelcilik sektörüne yatırımcı olarak giren kişi veya kurumların öncelikle tebrik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yapılacak yatırımın bölgenin dinamiklerine uygun hizmet kapasitesine sahip olması gerekir. Yatırım kararının hemen ardından projelendirme sürecinde, işletmeci ile ortak bir çalışma grubu kurmak, tesisin faaliyet dönemindeki verimliliği için hayati önemdedir.”

1Rifat dedemanRıfat DEDEMAN / Dedeman Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

“22 tane Dedeman Park açacağız”

Önümüzdeki beş yıl için odağımızda istikrarlı ve hızlı bir büyüme var. Anadolu’da şehir otelciliğindeki potansiyeli çok uzun yıllar önce gören, bu doğrultuda oteller açan bir grubuz. 1995’te Dedeman Rize ve 1998’de hizmete giren Dedeman Diyarbakır bu yöndeki ilk otellerimizdir. Anadolu’daki varlığımızı Konya, Şanlıurfa, Gaziantep gibi şehirlerde otel açarak artırdık. Turizm alanında iş geliştirme planlarımızın ve yatırım hedeflerimizin temelini Dedeman ve Dedeman Park markalarımızın eksenine oturtuyoruz. Dedeman otellerimiz büyükşehirlerde iş ve tatil seyahatlerinde yüksek standartlarda konfor, hizmet ve konaklama sunan üst sınıf oteller. İş seyahati yapanlara bekledikleri konforlu hizmeti daha ekonomik sunmak amacıyla geliştirdiğimiz iş otelleri olan Dedeman Park otellerimiz için daha saldırgan büyüme hedefimiz var. 10 yılda Dedeman Park otel sayımızı 2’den 22’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Eskişehir, Malatya, İzmit, Mersin ve Adana gibi şehirlerdeki projeler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Van, Batman, Kastamonu, Edirne gibi şehirlerde de çeşitli projeler konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Son yıllarda ekonomimizdeki büyüme ve iş hacminin artışı nedeniyle yerli ve yabancı otel zincirleri Anadolu’da otel açtı veya açmayı planlıyor. Bu durumun daha da yaygınlaşacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda Anadolu’nun pek çok şehrinde Dedeman Park otellerimizde misafirlerimizi ağırlayacağız. Dedeman markamızla ise daha çok büyükşehirlerde, özel projeler ile bulunacağız. 10 yıl içinde açmayı planladığımız 27 otelin, 20’sini Dedeman Park olarak hedefliyoruz. Otel yatırımına başlarken operasyon desteğini sunacak güçlü bir marka ile yola çıkmak yatırımın verimliliği açısından büyük önem taşıyor.”

1MetinMetin GÜRLER / Ever Group Genel Müdürü

“10 yılda 5 bin yatağa ulaşacağız”

Ana politikamız Anadolu şehirlerinde zincir marka otellerle büyümek. Wyndham Gurubu ile 10 yılda 30 Ramada Encore Otel yapılması konusunda anlaşma yaptık. 2013-2023 yılları arasında yani 10 yılda, 33 otel ile 5 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni otellere uygun bölgelerde arsa olarak kaba inşaatı bitmiş veya otel için tasarlanmış yapıları kiralamak için araştırma içindeyiz. İlk projelerimizi İzmir Egepark AVM’ de Wyndham Group’a ait İzmir Ramada Encore Oteli, İstanbul’daki Batışehir projesi içindeki Starwood Group’a ait Four Points by Sheraton ve Kocaeli’de Symbol 262 projesi içindeki Hilton Group’a bağlı Hampton by Hilton Oteli olarak açıklayabiliriz. Turizm, sanayi ve ticaretin aktif olduğu hava ve demiryolu ulaşımının sağlandığı Anadolu şehirlerinde güvenilir marka otellere ihtiyaç olduğunu belirledik. Bu şehirleri ziyarete giden kişilere uygun fiyatla, beş yıldız konforunu farklılaşmış hizmet anlayışıyla sağlamayı amaçlıyoruz. Biz çözüm ortağı bir firma olarak, otel yatırımı yapmak isteyenlerle uluslararası markaları bir araya getiriyoruz. Anadolu’da otel açmak isteyen kişi ve gruplara mutlaka uluslararası bir otel zinciri ve profesyonel otel işletmesinde deneyimli firmalarla işbirliği yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu işbirliği otellerini dünya haritasında görünür kılmasının ötesinde bulundukları şehre de büyük fayda sağlar.”

1FERZAN ÇELİKKANATFerzan ÇELİKKANAT / Er Yatırım Genel Müdürü

“300 milyon dolar yatırım yapacağız”

10 yılda 20 otel doğrultusunda bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Planlama çalışmaları sonucunda bu hedef için yapmamamız gereken yatırım tutarını 300 milyon dolar olarak öngördük. Hedeflerimiz içinde Anadolu önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle de önümüzdeki beş yıl içinde Anadolu’da otel açma planımız var. İlk otel yatırımlarımızdan bir tanesi İstanbul’da diğeri ise İzmir Bayraklı ‘da olacak. 110 odalı yaklaşık 8 bin metrekare bir alana sahip olan otelimiz, karma bir projenin içerisinde yer alıyor. Projede alışveriş merkezi, rezidans ve ofis alanları mevcut. İş oteli konseptli olarak hayata geçecek olan dört yıldızlı otelimiz dünyaca ünlü bir marka tarafından işletilecek.

Anadolu’daki yatırımcılar potansiyellerinin farkına vardı. Bulundukları şehrin potansiyelini başka yerlere taşımaktan vazgeçmeye başladılar. Anadolu’da da şehir otelciliğine yönelmemizde, Türkiye ticaretindeki bu yapısal değişim önemli bir rol oynuyor. Düne kadar kimse Mersin’i bilmezken bugün olimpiyatlara ev sahipliği yapar bir hale geldi. Kapadokya küçük Japonya oldu. Mardin herkesin bölgedeki ilk ziyaret noktası. Öte yandan, Anadolu’daki havaalanlarının sayısı da arttı. Gelir düzeyi ve kişilerin harcamaları arttı. Tüm bunlardan dolayı, ulusal ve uluslararası turizmin çok ciddi talep gösterdiği Anadolu, bizim açımızdan da önemli bir yatırım alanı. Bunlar Anadolu’da olmamız gerekliliğini gösteren ticari veriler.”

Yayın yeri ve tarihi: Para Dergisi 19 Ocak 2014Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.