Asya Tur, otel zinciri kuruyor

Kendi otellerini pazarlayan Magic Life Center, ETS ve Club İremtur gibi acentelere Asya Tur da ekleniyor. Şirket yönetimi, Didim Beach Resort’u satın alıp, Bodrum’daki Club Hotel Aphrodite’i ise kiralayarak işe başladı. Söz konusu oteller, artık ‘Tropikano’ adı altında hizmet verecek. Asya Tur bünyesinde yeni kurulan Astral Turizm ve Otelcilik’in işleteceği oteller, toplam 2.050 yatak kapasitesine sahip.

1bezciSeyahat acenteleri arasında kendi otel zincirini oluşturup bunları pazarlamak, giderek yaygınlaşıyor. Buna örnek olarak Magic Life Otelleri’ni pazarlayan Magic Life Center, Voyage Otelleri’ni pazarlayan ETS ve Sunrise Otelleri’ni pazarlayan Club İremtur’u gösterebiliriz.

Şimdi bu kervana Asya Tur da katılıyor. Bu yöndeki ilk adım, Astral Turizm ve Otelcilik A.Ş. adıyla yeni bir şirket kurularak atıldı. İkinci adımda Didim’deki Didim Beach Resort satın alındıktan sonra, Bodrum’daki Club Hotel Aphrodite kiralandı.Toplam yatak kapasiteleri 2.050’yi bulan söz konusu oteller, bundan sonra ‘Tropikano’ adıyla işletilecek. Otel zinciri halkasını genişletmeyi planlayan Asya Tur yönetimi, bu aralar Side’de de 900 yataklı bir tesisi kiralamak için görüşmeler yapıyor. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde şirket yönetimi, toplam 2.950 yatak kapasitesi olan üç tesislik ‘Tropikano Otel Zinciri’yle 2003 turizm sezonuna girmeyi planlıyor. Asya Tur Genel Müdürü Haldun Bezci, 2004 yılına kadar zincire en az iki halka daha ekleyip toplam yatak kapasitelerini 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

Holdingleşme yolunda

Asya Tur Genel Müdürü Haldun Bezci, önümüzdeki günlerde Asya Tur Rent A Car adıyla araba kiralama alanında hizmet verecek yeni bir şirket daha kuracaklarını söylüyor. Tüm şirketlerini yakında ‘Asya Tur Holding’ çatısı altında toplamayı planladıklarını kaydeden Bezci, şunları söylüyor:

“Asya Tur bünyesinde faaliyet gösteren petrol şirketimizi de ayırıp bağımsız bir şirket haline getireceğiz. İstanbul Atışalanı’nda da bir garaj kurduk. Buradan turizm alanındaki faaliyetlerimize ek olarak şirketlere otobüs kiralama hizmetini de vereceğiz.” Şehirlerarası ulaşımını kendi araçlarıyla gerçekleştiren Asya Tur yönetiminin, Asya Tur Citylines adı altında hizmet veren toplam 75 otobüsü bulunuyor.

İki kesime hizmet

Asya Tur bünyesinde bulunan iki seyahat acentesi de farklı müşteri kitlesine hitap ediyor. Örneğin, Asya Tur, 5 yıldızlı tatil köylerine yönelik tatiller pazarlarken, geçen yıl kurulan City Travel ise 3 ve 4 yıldızlı ekonomik otelleri pazarlıyor.

Bezci, ‘çiçeği burnunda’ diye nitelendirdiği City Travel’in ilk yılda 15 bin kişiye ekonomik tatil imkanı sunduğunu kaydettikten sonra bu yılki hedeflerinin 80 bin kişi olacağını vurguluyor. Seyahat acenteleriyle geçen yıl yurtiçi ve yurtdışında toplam 200 bin kişiye tatil imkanı sunduklarını hatırlatan Bezci, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu rakama, yaşanan ağır krize rağmen ulaştık. Yıl sonu hedefimizi 275 bin kişi olarak belirledik. Geçen yıl 60 trilyon lira olan ciromuzu da bu yıl 100 trilyon liraya çıkarmayı amaçlıyoruz.”

40 yıllık bir şirket

Asya Tur’un temelleri, Ahmet Tevfik Bezci tarafından 40 yıl önce atıldı. İşe birkaç otobüsle İzmit-İstanbul arasında yolcu taşımakla başlayan Bezci, zamanla otobüs sayısını ve şirketlerini artırdı. Babalarının yanında taşımacılık işinin inceliklerini öğrenen İbrahim ve Haldun Bezci, 1979’da turizm alanında hizmet vermek üzere Asya Tur’u kurdu. Asya Tur’un günümüzde 33’ü İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de toplam 59 satış acentesi bulunuyor. Şirket, yurtiçi-yurtdışına tatil, uçak bileti satışı, ulaşım ve yurtdışı lisan kurslarına öğrenci göndermek gibi konularda hizmet veriyor. Bezci kardeşlere ait şirketlerde 300’den fazla kişi çalışıyor. Bu şirketler, Asya Tur Taşımacılık, City Travel, Bez-Ak Taşımacılık, ASY Travel, Astral Otelcilik ve Bezci Sigortacılık’tan oluşuyor.

Yayın yeri ve tarihi: Ekonomist, 18.10.2002Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.