Avustralyalı araştırmacılar Koronavirüs aşısını keşfetti mi?

Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, insan sağlığının yanı sıra dünya ekonomilerini sarsan, seyahat ve turizm endüstrisini durma noktasına getiren Koronavirüs’ü tedavi eden aşıyı  bulduklarını açıkladı.

Traveldailymedia.com’un haberine göre, Queensland Üniversitesi Klinik Araştırmalar’dan bir araştırma ekibi, Koronavirüs tedavisinde büyük bir atılım yaparak, tedavi yönetimini ve tedaviye de ay sonuna kadar ülke çapında başlayacaklar.

Queensland Üniversitesi Klinik Araştırmalar direktörü Profesör David Paterson, diğer koşulların tedavisinde kullanılan iki ilacın, test tüplerindeki virüsü yok ettiğini gördüklerini söyledi. Avustralya’da COVID-19 için pozitif test eden ilk insanlardan bazılarına verilen ilaçlardan birinin ‘virüsün ortadan kalkmasına’ ve enfeksiyondan tamamen iyileşmeye neden olduğunu söyledi.

Royal Brisbane ve Kadın Hastanesinde de bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Prof. Paterson, ilaçların mevcut ve tescilli olduğu belirterek . “Şu an,hasta bakımı yapılan Avustralya genelindeki 50 hastanede büyük bir klinik çalışması yapıyoruz. Bir ilacı diğer ilaçla birleştirerek iki ilacın kombinasyonunu karşılaştırıyoruz. İki ilaçtan biri, ‘yeni nesil’ HIV ilaçlarının yerini alan bir HIV ilacı, diğeri sıtmaya direnç nedeniyle nadiren kullanılıp ‘rafta olan’ klorokin adı verilen bir anti sıtma ilacıdır. Avustralya’da bunlarla zaten tedavi edilen hastalar oldu ve başarılı sonuçlar elde edildi. Ancak tedavi yönteminin kontrollü karşılaştırmalı bir şekilde yapılmadı” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.