Bavul toplamaktan sıkılanlara…

Artık bavul açıp  kapama derdi olmadan birkaç ülke gezmek mümkün. Kruvaziyerlerin sunduğu 5 yıldızlı konfor, gemi turlarının cazibesini  artırıyor. Artan ilgi, düşen fiyatlar pazarı hareketlendiriyor.

1gemiTatile çıkacaksınız. Planınız birkaç ülke veya şehir görmek. Bu durumda birkaç kez bavul toplamak zorunda kalabilirsiniz. Gezip tozmaya kimsenin bir itirazı olmaz. Ancak, bavulu aç-kapa işi canınızı sıkabilir. Otelden otele taşınmak da öyle. Canı sıkılanlar artık bir değişiklik yapıp tatile gemiyle çıkmaya başladı. Bir yandan fiyatların cazip hale gelmesi, öbür yandan sunduğu kolaylık ve aynı anda birkaç yeri görme imkânı sunması bu turların büyük rağbet görmesine yol açtı. Gemiler (kruvaziyer), konfor ve imkân bakımından 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Bundan dolayı dev gemiler “yüzen 5 yıldızlı oteller” olarak da tanımlanıyor. Tatilci, gemi turlarında bir yere bağımlı olmayıp, sürekli hareket halinde olduğundan sıkılmıyor. Bunu uluslararası sularda dev gemilerle gezmeyi tercih eden kişi sayısındaki artışlara bakınca net olarak görüyoruz. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin (Cruise Lines International Association – CLLA) raporuna göre, kruvaziyer turizmi 1980-2012 yılları arasında yılda ortalama yüzde 7.5’luk yolcu sayısı artışları yakaladı.

Söz konusu yıllarda CLIA’a üye şirket gemilerinin taşıdığı yolcu sayısı 225 milyon kişiye ulaştı. Türkiye’de de son yıllarda gemiyle yurtdışı seyahate çıkan tatilci sayısı sürekli artıyor. Sektör temsilcileri geçen yıl gemi turunu tercih eden Türkiye çıkışlı tatilci sayısının 55 bine ulaştığını belirtiyor. Bu sayı sürekli artıyor. Bu noktadan hareketle bu pazarı mercek altına almak istedik.

EN GÖZDE TURLAR

Uzmanlar, Kuzey Amerika merkezli olan kruvaziyer pazarının, önümüzdeki yıllarda Avrupa ağırlıklı olarak gelişeceğini belirtiyor. Bu alanda faaliyet gösteren tur operatörleri gemilerinin rotasını içinde Türkiye’nin de olduğu Akdeniz’e çevirmeye başladı. Günümüzde 222 olan toplam gemi sayısına önümüzdeki üç yılda 10 adet daha eklenecek. Hem Türkiye çıkışlı turların devreye girmesi hem de gemi sayısının artması tüketici cephesine olumlu yansıyacak. Gemi turu düzenleyen seyahat acenteleri, tüketiciye süresi üç günden başlayıp 16 güne kadar çıkan geniş yelpazede seçenekler sunuyor.

Fiyatlar ise turun süresine bağlı olarak 299 euro’dan başlayıp, 3 bin 205 euro’ya kadar çıkıyor. VIP Turizm CEO’su Ceylan Pirinçcioğlu bu yılın gözde turlarını şöyle özetliyor: ” Misafirlerimiz kış aylarında Karayipler, Bahamalar, Güney Amerika; yaz aylarında müthiş doğası ve buzul gölleri ile Norveç fiyortlarını tercih ediyor. Baltık başkentleri ve Akdeniz çanağı seyahatleri yazın vazgeçilmez klasikleridir. Bunun yanı sıra, biraz daha aktif spor isteyen misafirlerimiz Norveç fiyortlarında gemiden inip trekking yapıyor. Japonya, Çin, Alaska her birinin sahilleri gerçekten çok farklı. Güney Kutbu’nu buz kıran gemileri ile gezmeyi tercih edenler de var. ‘Lüks içinde yüzün’ sloganımızla 50’den fazla değişik program sunuyoruz.”

YUNANİSTAN’A VİZE UYARISI

Bu arada Avrupa Birliği’nin (AB) Brüksel’deki temsilcileri, geçen hafta Yunanistan’ı vizesiz turlar hakkında uyardı. Yunanistan’a vizesiz tur düzenleyen Etstur Cruise Turları Müdürü Ahmet Yazıcı konuyla ilgili sorumuza şu yanıtı verdi: “Geçen yıl resmi izinlerini aldığımız ‘Vizesiz Yunan Adaları Turu’ndan 20 bin kişi yararlandı. Bu yıl da benzer turu yapmak için Yunan hükümetiyle resmi yazışmalar yapıldı; başvurumuzu yaptık. Yunan Hükümeti, düzenlenecek turlarla ilgili tüm başvuruları  kabul ediyor. Başvurulan 15 Şubat’a kadar yazılı olarak neticelendirecek.”

Yunanistan’a vizesiz seyahatin gemi turlarına katılan kişi sayısını artırdığına dikkat çeken Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt öner, Schengen vizesi almanın turist için fazladan maddi yük ve zaman kaybı olduğunu söylüyor. Tura Turizm olarak üyesi oldukları European Cruise Council tarafından AB nezdinde girişimler yapıldığını belirten Öner konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hükümet nezdinde de girişimler var. Ancak, kruvaziyer yolcuları söz konusu olduğunda çok daha kolay bir çözüm yolu var. IMO (International Maritime Organization) tarafından kabul edilen bir ‘Kolaylaştırma’ yöntemi bulunuyor. Yöntem, herhangi bir limanda 72 saatten az kalan bir kruvaziyer yolcusunun vizeden muaf tutulması uygulamasını tavsiye ediyor. Türkiye bu uygulamayı çoktan hayata geçirdi. Buna karşın AB ülkeleri konuya hâlâ tereddütle yaklaşıyor. Bu durum kısa vadede gemi turları üzerinde olumsuz etki yapabilir. Uzun vadede ise bu etkinin ortadan kalkacağını düşünüyorum.”

Yedi gecelik Baltık başkentleri ve Rusya turlarının yoğun talep gördüğünü belirten Jolly Tur Cruise Bölüm Müdürü Sami Güvenç ise turun içeriğini şöyle özetliyor: “Turu 6 yıldızlı Silversea Cruises firmasına ait tamamı süit kabinlerden oluşan Silver Whisper gemisiyle gerçekleştiriyoruz. Geminin rotası Kopenhag, Helsinki, St. Petersburg (2 gece), Tallinn, Stockholm şeklinde devam ediyor. Haziran-Eylül aylan arasında yapılacak turda fiyatlar kişi başı 4 bin 350 dolardan (3 bin 205 euro) başlıyor.”

PROMOSYON TAKİPLERİ

Kruvaziyer algısının gelişmiş müşterilerde promosyon takibiyle başladığını belirten Cruise Holidays Genel Müdür Yardımcısı Orhan Üstündağ bunu şöyle açıklıyor: “Geçen sene moda haline gelmeye başlayan Transatlantik turları erken rezervasyonda çok uygun fiyatlarla satılıyor. 2012 Aralık ayında Ekim 2013 tarihli İstanbul kalkışlı Transatlantik turu 1 hafta içerisinde 150 kabin satıldı. Bunun nedeni de 23 günlük turun 699 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılmasıdır. Yeni sezon itibariyle Türkiye’de uzun zamandır yapılmayan İzmir başlangıçlı 16 günlük Büyük Akdeniz turu çok ilgi görüyor. Tura katılanlara Türk personeli, Türkçe menüleri, Türkçe Anonsları ve Türk Rehber eşliğinde 16 günde İzmir’den çıkıp Girit, Malta, Tunus, Barcelona, Marsilya, Nice, Monaco, Monte Carlo, Livorno ( Floransa ), Civitavecchia ( Roma ), Napoli, Messina ve Girit’i görüp dönüyor. Bu turumuz şimdilik yüzde 45 indirim olarak kişi başı 899 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. “

AKDENİZ TURU 699 EURO

Türk gezginlerin geçen yıllarda tercih ettiği vizesiz Yunanistan turlarının riskli hale gelmesinin tatilcileri farklı rotalara kaydırdığını vurgulayan Prontotour Cruise Bölümü Müdürü Hakan Aksungur sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yunan Adaları’nda vizesiz seyahat imkânı bu yaz büyük olasılıkla uygulanamayacak. Sıcak hava kum, güneş isteyen yolcularımız, tercihlerini kültürü de bulabilecekleri tecrübeli Akdeniz’den yana kullanacak. Deneyimli gezginler ise İskandinavya, Baltık ve fiyort programlarına ağırlık veriyor. MSC şirketinin en yeni gemisi MSC Preziosa ile gerçekleştireceğimiz Akdeniz turu 699 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Genova’dan başlayan ve 8 gün süren turumuza katılanlar Napoli, Messina (Sicilya), Tunus, Barselona ve Marsilya limanlarını görüyor.”

Costa Serena ile gerçekleştirilecek Akdeniz turlarının tercih edildiğini kaydeden Setur Yurtdışı Operasyon Müdürü Yeşim Özaltay, tatilciye sundukları imkânları şöyle özetliyor: “Bir hafta boyunca Akdeniz’in yedi limanı ve üç ülkesi valiz açıp kapatılmadan görülebilecek. Gemi turlarında nadir olan limanda geceleme, bu turda Avrupa’nın gözde tatil yöresi Ibiza’da olacak. Fiyatlar vergiler dâhil paket tur olarak kişi başı bin 359 euro’dan başlıyor. Bu yıl gemi firmaları aynı turları daha cazip hale getirmek için bahşişleri ve bazı içecekleri (limitli) fiyata dâhil ettiler. Misafirler 75 euro’luk vize bedelini ödeyecek, ancak, eşit değerdeki hizmeti ücretsiz alacaklarından daha avantajlı olacak.”

İÇ KABİNLER ÇOK EKONOMİK

Gemi turuna çıkacak tatilcilerin kafası çoğunlukla kabin türleri konusunda karışıyor. Bu karışıklığı gidermek için sektör temsilcilerinden aldığımız bilgilerden yola çıkarak okuyucularımız için şu bilgileri derledik:

• Öncelikle bazılarının sandığı gibi su altında kabin yok. Tam tersine tüm kabinler su seviyesinin en az 2 metre üzerinde. Kabinler İç Kabin, Dış Kabin, Balkonlu Kabin ve Süit Kabinler olarak dörde ayrılıyor. Bu kabinlerde 5 yıldızlı bir otel odasında bulabileceğiniz tüm özellikler var. Kabinlerin büyüklükleri 14 – 35 metrekare arasında değişirken, süit kabinler 200 metrekareye kadar çıkabiliyor. Tüm kabinler kendi içinde kat ve konumlarına göre sınıflandırılıp farklı fiyatlandırılıyor.

İç Kabin: Geminin iki koridor arasında kalan orta kısımlarında bulunuyor. Penceresi olmadığından gündüz de ışık almıyor, bu nedenle en ekonomik kabin türü olarak kabul ediliyor. Havalandırma ihtiyacı geminin genel havalandırma tesisatı ile karşılanıyor. Geminin en küçük metre kareli kabin tipidir.

Dış Kabin: Konum olarak geminin sancak veya iskele tarafında bulunuyor. Yeni gemilerde alt, eski model gemilerde ise her katta bulunuyor. Pencereleri lomboz ya da kare cam şeklinde oluyor ve açılmıyor. Havalandırma klimalar aracılığıyla yapılıyor. Camın önüne denk gelen filika ya da halat gibi ekipmanlar manzarayı kısmi olarak engelliyor.

Balkonlu Kabin: Yeni gemilerde çok bulunan ve tercih edilen kabin tipidir. Adından da anlaşılacağı gibi size ait bir balkonu var etrafı seyretme şansı veriyor.

Süit Kabinler: Gemilerin en geniş ve lüks kabin tipidir. Burada size ait özel havuzdan özel hizmetliye, kuyruklu piyanodan balkonda jakuziye kadar çeşitli imkânlar sunuluyor.

Yayın yeri ve tarihi: Para 03.02.2013



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.