BDS dünya genelinde insanların yaşamını kolaylaştırıyor

Çin, BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi’nin (BDS) son uydusunu,  Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngesine yolladı. BDS dünya genelinde teknik yeniliği hızlandırarak insanların yaşamını kolaylaştırıyor

Çin, BDS için üç aşamalı bir strateji belirlemişti: Birinci adım, 2000 sonuna kadar BDS-1’in inşasının tamamlanması ve sistemin tüm ülkeye hizmet vermeye başlamasıydı. İkinci aşamada, 2012’ye dek BDS-2’nin inşasının tamamlanması ve sistemin Asya-Pasifik bölgesine hizmet vermeye başlaması amaçlanıyordu. Son olarak da, 2020 itibarıyla BDS’nin inşasının tamamlanmasıyla dünya genelinde hizmet vermeye başlaması hedefleniyordu.

Aslında BDS 2008 sonu itibarıyla küresel hizmet sağlamaya başladı. Şu anda BDS-1’in dört uydusu da kullanımdan çıkmış durumda. Sistem inşası, uygulama ve tanıtım, küresel gelişimde kaydettiği dikkat çekici ilerlemenin yanı sıra hızla genişleyen küresel kapsama alanıyla, artan hizmet kapasitesiyle BDS dünyanın üst düzey uydu navigasyon sistemlerinden biri haline geliyor.

Son dönemde, Amerikan casus uçaklarının pilotlarının GPS’in yedeği olarak BDS kullandığına dair haberler büyük ilgi gördü. Bu da, dünya genelinde, Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) ürünlerinin büyük bölümünün çoklu sistem uyumluluğu ve müşterek çalışabilme özelliğine sahip olduğunu ortaya koyan bir gelişme. Uyumluluk ve müşterek çalışabilme, pazar rekabetinden ötürü şu anda bu alanın hakim trendi.

BDS’nin inşa ve uygulama sürecine büyük önem veren Çin, gelişim hedefini dünyanın önde gelen uydu navigasyon sistemlerinden biri haline gelmek olarak belirledi. Kesintisiz, istikrarlı ve güvenilir bir hizmet sağlaması amaçlanan BDS, daha fazla küresel kullanıcıya ulaşabilmek için GNSS ailesiyle etkin bir entegrasyona gitti.

Uluslararası işbirliği

“BDS Çin tarafından geliştirilmiş ve tüm dünyaya adanmıştır” ilkesine sistemin doğuşundan itibaren bağlı kalan Çin, dünyaya daha iyi bir hizmet sunmayı ve tüm insanlığa faydalı olmayı hedefliyor.

Çin, Uluslararası Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Komitesi’nin (ICG) bir üyesi olarak ICG’nin tüm toplantılarına katıldı ve 2012’de Yedinci IDG Toplantısı’na başarıyla ev sahipliği yaparak etkinliğin ardından ilk kez Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri Ortak Bildirisi’nin yayımlanmasına önayak oldu. Çin, 2018’de de 13. ICG Toplantısı’na ev sahipliği yaptı ve ortak uydu navigasyon sistemleri geliştirilmesine destek olmak amacıyla Xi’an Girişimi’ni başlattı. Bu arada Çin yer aldığı muhtelif uluslararası konferanslar ve çok taraflı işbirliği platformlarında, çoklu navigasyon sistemlerinin uyumluluğu ve müşterek çalışabilirliğinin teşviki için çaba gösterdi. Önde gelen dört GNSS sağlayıcıdan biri olarak Çin BDS’yi geliştirirken açık işbirliği ve kaynak paylaşımı ilkesine bağlı kaldı.

Ayrıca uluslararası ilişkiler ve işbirliğinde etkin bir rol üstlenerek BeiDou sisteminin dünyanın diğer büyük uydu navigasyon sistemleriyle uyumluluğu ve müşterek çalışabilirliğini daha ileri taşımaya çalıştı. Mayıs 2015’te Çin ve Rusya, “Çin’in BDS ve Rusya’nın GLONASS Sistemlerinin Uyumluluğu ve Müşterek Çalışabilirliği Ortak Bildirisi”ni imzaladı. Kasım 2017’de de Çin ile ABD arasında “BDS ve GPS Sinyal Uyumluluğu ve Müşterek Çalışabilirliği Ortak Bildirisi” imzalandı. Çoklu sistem uyumluluğu ve müşterek çalışabilirliği, küresel kullanıcıların daha verimli ve güvenilir navigasyon hizmetlerine kavuşmasını sağladı.

Çin, standartların belirlenmesi, çoklu sistem uyumluluğunun geliştirilmesi ve hizmet alanlarının genişletilmesinde diğer ülkelerle ortak çalışarak uluslararası işbirliğine etkin bir katılım sağladı. Uydu navigasyonunun geliştirilmesinde elde ettiği başarıları diğer ülkelerle paylaşan Çin, böylece küresel ekonomik kalkınmaya ve insanların geçim koşullarının iyileştirilmesine güçlü bir destek verdi.

Uygulama alanı geniş

BDS gelerneksel sektörlere canlılık kazandırmanın yanı sıra gelişmekte olan sektörleri de teşvik ediyor. Gelecekte sistemin 5G mobil iletişim, dar bantlı Nesnelerin Interneti (NI) ve yapay zeka gibi sektörlerle derinlemesine entegrasyonu sağlanacak. BDS günlük hayatta ortaya çıkan karmaşık sorunlara da çözüm bulunmasını sağlıyor, paylaşımlı bisikletlerin park anarşisi gibi. Bir çok insan paylaşımlı bir bisiklete binerken takip edildiğinin farkında değil. Kullandığı bisikleti belirlenen alana park etmeyen insanlar BDS sayesinde belirlenebilecek.

Tüm yıl boyunca denize açılan balıkçılar için BDS’nin kısa mesaj özelliği hayat kurtaran bir işlev haline geldi. Halen Çin’de 70 binden fazla balıkçı ve kolluk kuvveti teknesinde BDS terminalleri bulunuyor; bu da bir kriz halinde on binlerce insanın imdadına zamanında yetişilmesini mümkün kılıyor.

2019 sonunda Çin’in ilk sürücüsüz yüksek hızlı tren hattı, 2022 Kış Olimpiyatları’nın düzenleneceği iki şehir olan Beijing ile Zhangjiakou arasında faaliyete geçti. En son teknolojilerin kullanıldığı hattın ortalama hızı saatte 350 kilometre. “En akıllı demiryolu” olarak bilinen bu hatta giden süper hızlı tren, BDS’nin yüksek hassasiyetli konumlandırma fonksiyonu sayesinde 10 santimetreden az bir hata payıyla durabiliyor.

Guangdong eyaletinin Shenzen kentindeki Mawan Limanı’nda kullanılan uygulamalar daha da şaşırtıcı. BDS yardımıyla 80 konteyner kamyonu liman sahasının tamamında tüm gün boyunca kesintisiz ve hassas konumlandırmadan faydalanabiliyor. Bu da insanlara geleceğin akıllı limanlarının neye benzeyeceği hakkında fikir bir veren bir uygulama.

Bu arada, 5G teknolojisiyle derin entegrasyonu sayesinde BDS’nin akıllı şehirler, akıllı imalat, akıllı ev aletleri ve akıllı tarım gibi bir dizi yeni sektörün gelişiminde önemli rol üstenmesi bekleniyor. BDS şu anda dünya genelinde teknik yeniliği hızlandırarak insanların yaşamını kolaylaştırıyor. Sistem, ASEAN ülkelerinin yanı sıra Güney Asya, Batı Asya ve Afrika’da sınırötesi ulaşım, arazi haklarının teyidi, hassas tarım, dijitalleşmiş inşaak ve akıllı liman girişimlerinde başarıyla uygulamaya kondu. Çin’in yurtiçinde ürettiği BeiDou bazlı ürünler 120’den fazla ülke ve bölgeye ihraç ediliyor.

2020’de BDS tüm dünyaya hizmet vermeye hazır hale gelmiş olacak. BDS operatörleri, küresel kullanıcılara yüksek nitelikli, yüksek hassasiyetli navigasyon hizmetleri tedarik etme arayışını sürdürüyor. Çin de BeiDou sisteminin daha da geliştirilmesi için çaba sarf etmeye, diğer navigasyon sistemleriyle uyumluluğunu ve müşterek çalışabilirliğini desteklemeye ve gelişimindeki başarıları diğer ülkelerle paylaşmaya kararlı.

(Kaynak: China Today Türkiye’de yayımlanan BDS tanıtım araştırma ve halkla ilişkiler tanıtım şefleri CHEN BIAO ve QI XIAOJUN’nun haberinden özetlendi)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.