BM’den Çin’in iklim değişikliği mücadelesine övgü

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Çin temsilcisi Tu Ruihe, Çin’in iklim değişikliğiyle mücadelede dünyaya öncülük ederek, uluslararası toplumun takdirini kazandığını belirtti.

Tu Ruihe, dün Beijing’de düzenlenen 13. Çevre ve Kalkınma Forumu’nda yaptığı konuşmada, Çin’in somut adımlar atarak bölgesel ve küresel çevre koruma davasını desteklediğini, eskiden bu davanın katılımcısı ve katkı sağlayıcısıyken şimdi öncüsü haline geldiğini dile getirdi.
Çin’in iklim değişikliğiyle mücadeleye dair yıllık raporuna göre, Çin hükümeti endüstriyel yapıyı ayarlama, enerji yapısını optimize etme, sera gazı salınımını kontrol altına alma ve karbon yutağını artırma gibi alanlarda bir dizi önlem aldı ve verimli sonuçlar elde edildi.13. Çevre ve Kalkınma Forumu’nda hazır bulunan Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Baowen, ekonomik kalkınma ve halkın yaşam seviyesinin yükselmesiyle, çevrenin taşıma kapasitesinin en yüksek limite yaklaştığına dikkat çekerek, çevre kalitesini yükseltme ve ekolojik medeniyeti inşa etmenin yeşil kalkınma ve güzel Çin inşasının ön koşulu olduğunu belirtti. Çevre Koruma Bakan Yardımcısı Zhuang Guotai, çevre korumada denetimlerin artırılacağını kaydetti. Kaynak CRI Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.