Boğda: “Orta Asya pazarına Xinjiang’dan girelim”

Uygur Sanayici ve İş Adamları Derneği (UYSİD) Başkanı Sabir Boğda, Türk girişimcilere Urumçi’yi Çin pazarına açılmanın merkezi gibi kullanmalarını öneriyor. Boğda, “Xinjiang, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerinde köprü görevi üstlenebilir” diyor.

Türkiye’ye yerleşip ticaret hayatına atılan Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin muhacirleri, 10 yıl önce güçlerini Uygur Sanayici ve İş Adamları Derneği (UYSİD) çatısı altında birleştirdi. Derneği, Türkiye’de her ölçekte iş yapan Uygur kökenli girişimcilerin dayanışmasını sağlamak amacıyla kurduklarını belirten UYSİD Başkanı Sabir Boğda, “2010’da Türkiye’yi ziyaret eden dönemin Çin Başbakanı Wen Jiabao bizden bir heyeti kabul edip görüştü. Bu görüşmeye sevinenler de oldu kızanlar da. Üst düzeydeki bu kabul ve görüşme dernek kurma noktasında doğru yolda olduğumuzu kanıtladı. O gün bu gündür Türkiye’yi Uygurlar hakkında yanıltmak isteyenlere karşı mücadele ediyoruz” diyor. Boğda, “Meseleye bölücülük temelinde değil, birlik içinde bakılırsa, Xinjiang bölgesi, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerinde ciddi köprü görevi üstlenebilir” diyor.

Türk Ticaret Merkezini kurdu
Boğda, ülke halklarının birbirini tanımasında ticaretin önemli bir payı olduğundan hareketle, 2012 yılında Urimçi’de Türk mallarının satıldığı Türk Ticaret Merkezini hizmete açtıklarını söylüyor. “Burası açıldığında sadece Türk tekstil ürünlerinin satıldığı bir merkez değildi. Tam tersine, bu ürünlerin civar bölgelere de ulaştırılmasında öncü bir rol oynadı.

Şimdi oranın yönetimi biz de değil. Ancak buradan edindiğimiz deneyimden dolayı Xinjiang’da yeni merkezler açmak için yerel yöneticilerle görüşüyoruz. Orta Asya pazarına açılmak açısından Urumçi’nin büyük avantajları var, bu avantajı kullanmak zorundayız.”
2015’ten bu yana Çinle ortak karasal taşıma anlaşması konusunda çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Boğda bu konuda şu bilgileri veriyor: “Bu taşımacılığı ben çok önemli görüyorum. Çünkü Türkiye Orta Asya’ya yılda ortalama 60 bin tır ihracat malı gönderiyor. Bunlar boş döndüğü için tırın maliyeti 12 bin doları buluyor. Oradan dolu gelirse taşıma maliyeti yarı yarıya düşecek. Böylece yarı fiyatına Bişkek’e ulaşacak. İpek Yolu projesi kapsamında Uygur Özerk Bölgesi’ne giden Çin’in bütün ihracat ürünlerine nakliye teşviki veriliyor. Anlaşma yaparsak, boş tırımızı Uygur bölgesine kadar götürüp Kaşgar’dan yükü alıp İstabul ya da Mersin’e ulaştırabiliriz. Buradan da Avrupa ve Ortadoğu’ya yüklediğimizde bölgenin en büyük lojistik ağımızı tamamlamış oluruz.”

Urumçi Türk girişimcilere neler sunuyor?
Sütlü ürünler üretilip Çin’in yakın bölgesine satılabilir
Helal et üretimine ağırlık verip, Çin’de ve bölgede pazarlanabilir
Markalı, tasarım tekstil ürünlerle coğrafyadaki pazarlara girilebilir
İşbirlikleriyle bölgenin en büyük lojistik gücü oluşturulabilir
Yakın coğrafyaya hitap eden ortak ticaret merkezleri kurulabilir

(Kaynak: Özlem Kapar Bayburs /China Today Türkiye) Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.