Bu tatil; ne çıkarsa bahtına!

 

Yurtdışında, gideceği yeri ve konaklayacağı tesisi tatilcinin son anda öğrendiği turlar satılıyor. Yüzlerce otelle görüşme halinde olan tur organizatörü, nerede ve hangi otelde boşluk varsa tatilciyi oraya yönlendiriyor.

Batı ülkelerinde “Rulet Sistemi” olarak bilinen sistemi Etur, “Hot Holidays” adıyla Türkiye’de uygulamaya başladı. Geçen hafta Fenerbahçe eski yöneticisi Hulusi Bengü’nün sahihi olduğu Etur Seyahat Acentesi’nin gazetelerde yer alan ilanını görenler, okuduklarına inanamadı. İlanda altı günlük tatilin tamamının 99 milyon lira olduğu yazıyordu. Bunun üzerine konuyu araştırdık. Araştırma sonunda söz konusu şirketin tatilcilere “Hot Holidays” adıyla üç seçenek sunduğunu öğrendik.

Small, Medium ve Large şeklinde pazarlanan turlarda altı günlük tatilin bedeli 99 milyon liradan başlayıp 249 milyon liraya kadar çıkıyor. Ulaşımın hariç olduğu tatil seçeneklerine, açık büfe sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri dahil ediliyor. Tatilcilerin söz konusu paketler çerçevesinde Alanya’ya yöneltildiğini öğrenmemiz üzerine  İstanbul ve Ankara’dan Alanya’ya ulaşım fiyatlarını da araştırdık. Buna göre, otobüs firmalarının İstanbul Alanya ücretleri 43-62 milyon, Ankara-Alanya ücretleri İse 35-48 milyon lira arasında değişiyor.

Rulet Sistemi Nedir?

Batı ülkelerinde bazen tatilciye, gideceği yer ve konaklayacağı tesisin son anda öğrenildiği turlar satılıyor. Yüzlerce otelle görüşme halinde olan tur organizatörü, nerede ve hangi otelde boşluk varsa tatilciyi oraya yönlendiriyor. Öyle ki, tüketici tatilini geçireceği yer ve tesisi uçakta giderken öğrenebiliyor.
Öte yandan, tesis sahibi de müşterisini küstürmek istemediği için otel adının açıklanmasına yanaşmıyor. Dolayısıyla, bazı bilinmezleri barındırmasından dolayı da sistemin “Rulet Sistemi” olarak adlandırıldığı belirtiliyor.

Konaklanacak yer neden önceden belirtilmiyor?

Etur’un bu projeden sorumlu ismi Hürser Tekinoktay, son üç haftada Alanya’ya toplam 74 kişiyi tatile gönderdiklerini bunların önemli bir kısmını da Anadolu’dan gelenlerin oluşturduğunu hatırlatıyor. Söz konusu sistemle tatile çıkanların konaklayacağı tesisi son anda öğrenmesinin nedenini sorduğumuz Tekinonay, şu açıklamayı yapıyor:

“Sadece Alanya bölgesinde yüzlerce otelle görüşme otobüs firmalarının İstanbul- halindeyiz. Bu aralar orada boşluk olduğundan tatilciyi yönlendiriyoruz. Ancak her şey son anda değişebilir. Bu yüzden ilanlarımızda yer belirtmemeyi tercih ediyoruz. Bu, sistemin özelliğinden kaynaklanıyor. Yoksa tüketicinin aldatılması söz konusu değil. Müşteriye tatili satın aldıktan sonra kendisine sözleşmeyle birlikte fakslıyoruz, orada otelin adını ve adresini belirtiyoruz.”

10 Ağustos 2003, EkonomistYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.