Bu yılbaşında nehir turları moda

Bu yılbaşına Avrupa’nın kalbindeki nehirlerde düzenlenen bir turda geçirmeye ne dersiniz? Turizmciler, nehir turlarına yönelik ilginin giderek arttığını söylüyor. Suyla yakın temasta, yeşillikler içinde, romantik bir seyahat seçeneklerini sizin için araştırdık…

Ünlü yazar ve denemeci Mina Urgan “Bir Dinazorun Gezileri” adlı kitabında denizle, su ile yakın olma özlemini şöyle anlatır: “İşte ikinci düşüm, bu gemilere benzeyen bir şileple uzun bir yolculuğa çıkmaktı. Lüks bir oteli andıran büyük bir yolcu gemisiyle değil; üç dört yolcu alan küçük bir şileple. O koskoca transatlantiklerde, altı katlı bir apartmanın en üst katındaymış kadar uzaksınızdır denizden. Oysa küçük bir şilepte yakın bir ilişki kurarsınız sularla. Öyle yakın bir ilişki ki, suyun şıpırtısını duyarsınız, elinizi aşağıya sarkıtsanız, parmaklarınız ıslanacaktır…”

Urgan bu düşünü gerçekleştiremedi. Ancak sizler bunu yılbaşı veya sonrasında nehir turuna çıkarak gerçekleştirebilirsiniz. Dinamik turizm sektörü, müşterilerine yeni destinasyonlar oluşturma konusunda yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Avrupa’da uzun yıllardan bu yana yaygın olarak yapılan nehir turları artık Türkiye çıkışlı turistlerin de ilgi alanına girmiş durumda. Ren ve Tuna nehirleri turları Avrupa’da ilk akla gelen destinasyonlar. Rusya ise Volga ve Dinyeper destinasyonları ile dikkat çekiyor.

Para Dergisi olarak yılbaşından başlayarak önümüzdeki yıla damgasını vuracak nehir turlarını araştırdık. Biz yanınıza almayı unutmamanız gereken eşyaları hatırlatıp sözü uzmanlarına bırakacağız, İşte nehir turuna çıkmadan önce yanınıza almanız gerekenler: Şemsiye, yağmurluk, şapka, rahat ayakkabı, kazak, atkı, bere, fotoğraf makinesi, şarj cihazı, yedek bilgi depolama cihazı, hafif sırt çantası ve elbette ki okumak için kitaplar…

HER ŞEHİRDE ALIŞVERİŞ

1AlisverisNehir turu düzenleyen dünya devi şirketler genellikle Avrupa’dan çıkıyor. CroisiEurope bu alandaki Avrupalı şirketler arasında ilk sırada yer alıyor. Merkezi Fransa’da olan şirket, 37 yıldır hizmet veriyor. Bünyesinde 29 gemi bulunan CroisiEurope’un Uluslararası Satış Müdürü Nathalie Ansel pazarı şöyle değerlendi riyor: “Nehir gemilerini şimdilik orta yaş grubu tercih ediyor. Bunlar çocuklarını büyütmüş, kendilerine zaman ayırmak isteyen ve bunun için de parası olan bir kitle. Nehir turlarına olan talep, gemi şirketlerinin filolarını büyütmelerini sağlıyor. Gemilerimizde yılda 200 bini aşan misafir ağırlıyoruz. Avrupa’daki romantik nehir turlarımıza katılanlar birçok şehirde kurulan yılbaşı pazarlarını gezip gönüllerince alışveriş yapıyor.” Ansel, nehir turlarının en önemli beş özelliğini ise şöyle sıralıyor: “Paranın karşılığının en mükemmel şekilde alınması, güvenli ve konforlu bir yolculuk, gerçek bir aile ruhu havası, her zaman güler yüzlü ve sorun çözen personel politikası ve özel mutfaklardan seçilmiş tatlar…”

Gastronomi turları olduğunu da söyleyen Ansel, bu turlarda şarap ve peynir tadımları düzenlendiğini belirtiyor. Nehir gemisi deyince, aklınıza sadece yatıp dinlenmek gelmesin. Gemiden çıkıp, birbirinden güzel manzaralı tepelere yönelik yürüyüş turlan da var. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler mavnalarla yapılan kanal turlarına da katılabiliyor. En fazla 24 kişilik olan bu turlarda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki mekanlar keşfediliyor, Avrupa’daki nehir ve kanalların yanı sıra, Volga Nehri ve Kamboçya ile Vietnam’da son derece egzotik mekanları kapsayan 11 günlük Mekong Deltası turları da olduğunu belirten Ansel, “Mekong Nehri’nin üst ucuna yapılan turda Ho Si Min Kenti, Angkor Tapmağı, Pagodalar, Kraliyet Sarayları, ulusal müzeler geziliyor, Siem Reap’ta ise otantik şovla sunulan geleneksel yemekler yeniyor. Turların fiyatı 2 bin ila 4 bin dolar arasında değişiyor” diyor.

“UZAKDOĞU MODA OLACAK”

1SerhadTurizm sektöründe belirli alanlarda uzmanlaşma giderek yaygınlaşan bir durum. S&N Travel’in sahibi Serhad Suçsuz, nehir turlarını kendisine uzmanlık alanı olarak seçen bir turizmci. Suçsuz, dünya devi gemi şirketlerinden nehir turlarını toptan satın alıp, bunları Türkiye’deki seyahat acentelerine pazarlıyor. Rusya ve Polonya’da ofisleri, Türkiye’de ise bir irtibat bürosu olan Suçsuz’a 2014 yılında nehir turları alanında hangi gelişmelere tanık olacağımızı sorduk, yanıtı şöyle oldu: “Nehir turları ağırlıklı olarak Volga, Seine, Tuna, Mekong, Yangtze, Guadalqivir (Endülüs), Amazon, Kwai, Duoro ve Rhone üzerinde gerçekleştiriliyor. Turların süreleri beş ile 12 gün arasında değişiyor, Bence nehir turları 2014 yılında turizm endüstrisine damgasını vuracak.

Hazırlanan temalı nehir turu paket programlarının yanı sıra, Uzakdoğu’daki nehir turlarının yoğun talep göreceğine inanıyorum. Bu bölgede birbirinden ilginç mekanları görüp, yerel lezzetleri tatmak mümkün. Farklı yaşamların sürdüğü sokaklardan pagodalara, tapmaklardan endemik bitkilere, Budist tapınaklardan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki egzotik mekanlara kadar pek çok deneyimi yaşamak mümkün.” Suçsuz. Uzakdoğu’da turizm sezonunun Türkiye ile paralellik gösterdiğine dikkat çekerek bölgenin bahar veya yaz aylarında çok keyifli olduğunu hatırlatıyor. Deneyimli turizmci, nehir turlarının olmazsa olmazlarından olan seviye havuzları hakkında ise şunları söylüyor: “Buralardan geçmek genelde çok zaman almamakla beraber yine de süreyi kısaltmaya yönelik girişimler var. örneğin, Çinliler 2015 yılında devreye girecek dünyanın ilk asansörlü sistemini inşa ediyor. Bu sistem devreye girdiğinde Yangze Irmağı’nda gezen gemiler bu asansöre bindirilip çok kısa sürede aşağıdaki seviyeye indirilecek ya da yukarıya çıkarılacak. Dünyada ilk olarak devreye girecek bu sistemi izlemek bile son derece ilginç bir deneyim olacak. Turlarımızın fiyatı bin 500 ile 3 bin 200 euro arasında.”

1seturSetur Yurtdışı Turlar Müdürü Yeşim Özaltay da nehir turlarına ilginin giderek arttığını vurguladıktan sonra, “Daha önce çoğunlukla açık deniz  gemi turlarına gidip birkaç destlnasyon gören misafirlerimiz artık nehir turlarını tercih etmeye başladılar” diyor. Nehir turlarının kalitesini gören misafirlerinin muhakkak ikinci bir nehir turunu tercih ettiğini anımsatan Özaltay açıklamalarını şöyle sürdürüyor:  “Gemilerin şehir merkezlerine yanaşması ve misafirlerin manzara seyrederek seyahat etmesi turların önemli tercih nedenleri arasında bulunuyor. Yılbaşının en popüler turunu Avrupa’nın kalbinden ve en önemli şehir merkezlerini içeren Ren Nehri turu oluşturuyor.”

ROMANTİK TURLARA İLGİ YOĞUN

Uzmanlar, nehir turlarını büyük gemilerle (kurvaziyer) yapılan seyahatlerden ayıran en önemli özelliğin tüm kamaralarının nehir ya da kanal manzaralı olması olduğuna dikkat çekiyor. Gemide ‘sıkılırım’ diye kaygılananların endişeleri ise yersiz, Gemideki hayat son derece eğlenceli; çeşitli yarışmalar yapılıyor, hatta dileyenlere dans dersleri veriliyor. Son yıllarda talebin giderek arttığı ‘Romantik Ren Nehri’ turu, özellikle Orta Avrupa’nın ruhunu yaşamak için bir fırsat sunuyor. Yeşillikler içindeki şatolara ve Orta Çağ’dan kalma mekanlara yapılan gezilere, bu yapıların tarihini yansıtan romantik aşk hikayeleri eşlik ediyor. Üniversiteler kenti Heidel berg’i gezerken, hanedan ailesinin yaşadığı sarayın müthiş manzarası eşliğinde yaşanan hüzünlü aşk hikayesi öğreniliyor.

“SUYLA BAĞ KOPMUYOR”

1Sarp_OzkarNehir turlarına katılan turistlerin yolculuklarını suyla iç içe yaptıklarını vurgulayan Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar, nehir turlarının 100-150 kişilik, özel yapım nehir gemileri ile gerçekleştirildiğini söylüyor. Misafirlerin her an suya yakın ve temas halinde olduklarını söyleyen Özkar, gemi limana yanaştığında karada gerçekleştirilen müze, şato, bağ evi gibi kültürel turların hemen hepsinin fiyata dahil olduğu bilgisini veriyor. Kurvaziyer turlarındaki gibi her limanda ekstra para ödeyerek turlara katılım, nehir turlarında yaşanmıyor. Sadece çok ekstrem bir iki tur ekstra olarak satılıyor. Nehir turunun bir diğer avantajı ise şehir ve kasabaların tam ortasından geçildiğinden, arzu edenler şehre ayak basmadan bite o şehrin görülecek tüm tarihi yerlerini gemiden seyredebiliyor. Misafirler birbirinden ilginç kültürel mekanları gezip bilgilenirken, sadece kişisel alışverişleri için para harcıyor. Sürekli yeni yerler keşfediyorlar.”

BİR UÇTAN BİR UCA REN

1renRomantik Ren Nehri turunun aşamaları şöyle, İstanbul’dan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a uçakla gidiş ve dönüşü kapsayan bir haftalık turda şehir turlarının yanı sıra, şato, müze ve şarap bağlan gezileri de var. Amsterdam turu, ekstra kanal turu, Keukenhoff lale bahçeleri turu ve Volendam & Zaanse Schans turları, gezinin ilk aşamalarını oluşturuyor. Nijmegen’deki Veluwe Ulusal Parkı’nda bulunan Kröller Müzesi ziyaret edilebiliyor. Bu müze birçok modern ressam ve heykeltıraşın eserlerini barındırıyor. Wesel ve Duisburg’dan geçerek Krefeld’e ulaşılıyor. Gemi önce Bonn sonra da Koenigswinter’a yanaşıyor. Ren Nehri’nin en güzel bölgesi olan Coblenz ve Lorelei Kayalıkları, şatolar, üzüm bağları ile Rudesheim’daki Müzik Müzesi ziyaret ediliyor. Akşam yemeğinden sonra Drosselglasse’deki açık hava dans pisti ve tavernalarında gecenizi renklendirebiliyorsunuz.

Sabahleyin geminiz rotasını Speyer’e çevirirken Ren Nehri boyunca Wiesbaden, Nierstein, Worms şehirlerinden geçip, Mannheim’a varıyorsunuz. Bu noktada Heidelberg turuna mutlaka katılmalısınız. Gemideki yolculuğunuzu bitirip Strasbourg’a vardığınızda karşınıza ‘Küçük Fransa’ (Petite France) çıkıyor. Gastronomi merkezi olan şehirden peynir almayı unutmayın. Yemeklerinizi Michelin listesine girmiş restoranlarda yiyebilirsiniz. Hazır gitmişken bu şehre özgü olan “ilik” yemeden dönmeyin!..

Yayın yeri ve tarihi: Para dergisi 1 Aralık 2013Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.