Bunlar da Batumlu Ulusoylar

İzmit’te üç kuşaktır temizlik kâğıdı ve kâğıt makineleri üreten Ulusoy ailesi doğup büyüdüğü şehre Wellborn (güzel doğum) adıyla 5 yıldızlı otel kazandırıyor. İzmit’te doğan bu otel Avrupa’da büyüyüp bir zincire dönüşecek…

Ulusoy adı kamuoyunda yakından bilinir. Trabzonlu ailenin özel¬likle otobüs şirketi Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alır. Ayrıca futbol ailesi içinde Ulusoy ismi özellikle de Haluk Ulusoy bildik bir isim olarak öne çıkar. Ancak İzmir’te bir başka Ulusoy ailesi daha var. Onlar da bölgelerinde en az Trabzonlu Ulusoylar kadar ünlü. Soyadı gibi isim konusunda da diğer Ulusoylara benziyor, İzmitli Ulusoyların bugünkü patronunun adı da Haluk…

Hal böyle olunca biz de İzmit’li Ulusoylarla görüşmek istedik. Karşımıza dev bir sanayi grubu çıktı. Batum (Gürcistan) kökenli bu aile de ayrıca turizmle de ilgileniyor.

Bugüne kadar hasına çıkmayan İzmitli Ulusoyların hikayesi de oldukça ilginç. Ticaretten sanayiye geçmişler. Üç kuşaktır sanayici olan ailenin son projesi ise dev bir otel yatırımı. Aile şirketinin temelleri 1940’larda atılmış, ilk işleri tütün. Bugün hayatta olmayan Halit Ulusoy tütün ticareti ile ilk sermaye birikimini sağlamış. 1966 yılına kadar memleketin önde gelen tütün tüccarları arasında yer alan Halit bey bu alanda önemli yatırımlar yapmış. Ancak zaman içinde tütün üretiminde gelişen yeni teknikler ve Türk tütününe ilginin azalması üzerine bu kez oğul Hayrettin Ulusoy devreye girmiş. Hayrettin beyle birlikte aile yepyeni alanlara yönelmiş. İlk olarak kâğıt peçete gelmiş.

Aile kâğıt peçete-havlu üretip satarken bir yandan da sektörle ilgili dünyanın önde gelen fuarlarına kalmış. Buralarda bilgilerini arlırıp ihtiyaç duydukları yeni makineleri satın almışlar. Zamanla İşler büyümüş. Makine parkt yetmez hale gelmiş. Doğal olarak yeni makine ihtiyacı doğmuş. Ancak makine yatırımları ciddi bir yatırım haline gelince ‘bu makineleri niye biz üretmiyoruz’ diyerek bunları kendi bünyelerinde üretmenin yollarını aramaya başlamışlar…

ICM MAKİNE KURULDU

Ulusoy ailesinin kendi makinelerini üretme fikri 1967 yılında ICM’nin (International Converting Machinery – Uluslararası Dönüştürme Makineleri) kurulması ile yeni bir boyut kazanmış.

Gel zaman git zaman üçüncü kuşak devreye girmeye başlamış. Hayrettin Ulusoy’un oğulları Haluk ve Çınar’ın eğitim hayatı başlamış. Büyük oğlu Haluk Ulusoy, ilk ve orta öğrenimini izmit’te tamamladıktan sonra 1981’de önce lisan okulu için İngiltere’ye, oradan da aynı yıl üniversite için eyalet bursu al dığı ABD Nebraska’ya gitmiş. 1985’te de Nebraska Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuş. Diğer kardeş Çınar Ulusoy ise İTÜ Makine Fakültesi mezunu. I988’de aile şirketinde işe başlayan Haluk Ulusoy. öncesinde İMKB’de brokerlik yapmış. Yönetim kurulu başkanlığı bayrağını babasından devralan Ulusoy. “Hizmet konusu ailemizde bayrak yarışı şeklinde algılanıyor. Ben bu görevi 2012-2013 yıllarında yapacağım. Sonrasında ise bayrağı kardeşime devredeceğim” diyor.

MAKİNE İHRAÇ EDİYOR

Ailenin amirai gemisi Ulusoy Kâğıtçılık, Türkiye’nin önde gelen kâğıt peçete-havlu firmalarına fason üretim yapıyor. Şirketin üretim kapasitesi ayda 10 bin ton civarında. ICM Makine ve Mühendislik ise kâğıt üretiminde kullanılan makineleri üretip 30 ülkeye satıyor. ICM’nin yurtdışında ABD’den Kanada’ya, Rusya’dan Avrupa’ya onlarca satış ofisi bulunuyor.

Haluk Ulusoy, işleri gereği yurtdışına sık sık seyahat ediyor. Bu seyahatleri sırasında yaşadığı otel sıkıntısı ailenin turizme girmesinde etkili olmuş. Aile üyelerinin en sık gittiği ülkelerden Almanya’da fuar zamanı 40 euro’luk otelin 200 euro’dan pazarlan-masma içerleyince otelcilik işine girmenin yollarını aramaya haşlamışlar.

Haluk bey otelciliğe ısınmak için memleketi İzmit’te aileye ait arazi üstüne 3 yıldızlı bir otel kurmayı planlamış. Bu planını belediye başkanına anlatmaya gittiğinde,  başkan kentin 5 yıldızlı otele ihtiyacı olduğunu böyle bir tesis açarsa yardımcı olacağını söylemiş.

OTEL İÇİN ANKET

Otelciliğe kalıcı ve ciddi bir giriş yapmayı kafasına koyan Ulusoylar, şehrin nasıl bir tesise ihtiyacı olduğunu bilimsel olarak araştırmak adına üniversitede bir anket yaptırmış. Anketten çıkan sonuç doğrultusunda da 5 yıldızlı lüks bir otel kurmak için kollan sıvamışlar.

Otelin ismi için yapılan araştırmalar sonunda “Wellborn” (güzel doğum) adı kabul görmüş. Haluk Ulusoy, “lWellborn’ü zincir haline getirmeyi arzuladığımızdan Kanada Toronto’da bir otel işletim şirketi kurduk. İlk halkasını memleketimizde açacağımız Wellborn için ilk etapta 20 milyon TL’lik harcama yapacağız” diyor.

“İZMİT’E FAZLA DEĞİL”

7 katlı Wellborn Luxury Hotel, yüzde 80’i deniz manzaralı 142 misafir odası; restoranları vc barları, wellness ve spa merkezi, balo salonu ve 7 toplantı salonuna sahip olacak. Otelin yat ve marina müşterilerine yönelik özel “yat dock’u da bulunack.

Haluk Ulusoy, bu kararını açıkladığında yakın çevresinden “Bu kadarı İzmit’e fazla” anlamına gelen yakınmalarla karşılaşmış. Ancak o “Bence izmit’e fazla değil az bile. Burası önemli bir sanayi kenti olmakla beraber Anadolu’ya açılış kapısı. Dolayısıyla hem yerel halk hem de dışarıdan gelecek misafirlerimize lüksü profesyonel deneyimlerle yaşatacak bir tesis kazandıracağız” diyerek kararlılığını ortaya koymuş.

Wellborn Luxury Hotel, önümüzdeki günlerde kapılarını açacak. Otelin hizmete girmesiyle birlikte 150 kişiye daha istihdam yaratılmış olacak. Ürettiği makinelerin yüzde 80’ini yurt-dışına ihraç eden şirketin, geçen yıl kâğıt makine ihracatı 28 milyon doları bulmuş.

Otelcilikte de büyümeye kararlı olduklarının altını çizen Ulusoy, bu alandaki hedeflerini ise şöyle açıklıyor: “Wellborn markamızı başta Almanya olmak üzere belli başh Avrupa ülkelerinde yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda Avrupa’daki tüm satış ofislerimiz uygun bina bulmak için seferber oldu. Uygun bina bulur bulmaz zincirin ikinci, üçüncü halkalarını Avrupa’da açacağız.”

Otelcilik işini ciddiye aldıklarını belirten Haluk Ulusoy, otelin genel müdürlüğünü yapacak Behiye Şalk’ı Kanada Toronto’dan transfer etmiş. Hilton, Swissotel ve Four Seasons’un çeşitli bölümlerinde çalışan Şalk, aralarında Budapeşte. Umman, Maldivler gibi turistik merkezlerin bulunduğu yerlerde 30’a yakın otelin açılışında görev almış.

Haluk Ulusoy FB TV’de!..

İzmitli Haluk Ulusoy bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Haluk Ulusoy ile isim ve soyadı benzerliği yüzünden çoğu kez karıştırılmış. Oysa İzmitli Haluk bey Galatasaray taraftan adaşının aksine koyu bir Fenerbahçeli. Bu konuda en ilginç olaylardan birinde FB Televizyonu’nun santrali kilitlenmiş. Yıllar önce Haluk bey FB TV’de bir programa konuk olmuş. FB TV yöneticileri program öncesi ‘Haluk Ulusoy ilk kez FB TV’de canlı yayında. Haluk Ulusoy görüşlerini saklayacak. Haluk Ulusoy tuttuğu takımı söyleyecek….’ Benzeri anonslar yayınlamış. Galatasaray taraftarı olarak bilinen TFF Başkanı Haluk beyin FB TV’ye konuk olacağını düşünen Fenerbahçeliler televizyonun santralini kilitlemiş. Doğal olarak programa ilgi artmış. İzlenme rekorları kırılmış…

Para, Kasım 2012Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın