CIIE’nin şirketler arasındaki köprü rolü güçleniyor

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) üçüncüsü Kasım ayında Şanghay’da gerçekleştiriliyor. CIIE Bürosu yetkilisi Sun Chenghai, üçüncü fuarın genel çerçevesinin öncekilerle aynı olacağını belirtiyor.

Bu yıl 3’ncüsü gerçekleştirilecek olan Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE), şirketlere ikinci fuardan 60 bin metrekarelik alan ekleneceği ve fuar alanının toplamda 360 bin metrekare olarak planlanıyor. Fuar hazırlıkları kapsamında, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Katılan Şirketler Birliği’nin ilk toplantısı da Şanghay’da gerçekleştirildi. Söz konusu birlik, ilk fuarın gerçekleştirildiği 2018 yılında oluşturulmuştu. Birlik; fuara katılan şirketler arasında değişim ve işbirliğini pekiştirmeyi, bilgi ve kaynak paylaşımını güçlendirmeyi, Çin ve yabancı ülkeler arasında ticari işbirliği hususunda önerilerde bulunmayı amaçlıyor.

142 şirketi temsilen 35 üyesi bulunan birlik, aralarında Kamu Sağlığı ve Salgınla Mücadele Komitesi ile Süt Sanayii Komitesi’nin de bulunduğu kurumlar da katılımıyla daha da güçlendi. Yeni üyelerin de katılımıyla Şanghay’da toplanan birlik üyeleri, 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Katılan Şirketler Birliği Tüzüğü yayımlayarak, birliğe resmiyet kazandırdı.

3 yıllık anlaşma imzalandı

Birliğin toplantısına aralarında Güney Koreli Hyundai, ABD’li Dow Kimyasal, Japon şirket Shiseido, Yeni Zelanda’dan Theland, Almanya’dan Siemens, Fransa’dan Michelin ve İngiltere’den Astra Zeneca’nın da bulunduğu birliğe üye yabancı şirketler katıldı. Birlik üyesi şirketler ile CIIE’nin düzenleyicileri arasında  stand açmayı öngören 3 yıllık bir anlaşma imzalandı.

Toplantıda açıklanan 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Katılan Şirketler Birliği Tüzüğü gereğince, birliğin dönem başkanlığı mekanizması oluşturulup, birliğe bağlı komitelerin rolü pekiştirilecek. Komiteler, faal oldukları sektörlerin gelişme eğilimini analiz ederek, sürdürülebilir gelişme hakkında önerilerde bulunacak. Ayrıca komiteler, endüstriyel zincir kaynaklarını birleştirerek ilgili şirketlerin fuara katılmalarını teşvik edecek ve böylece Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nı yeni işbirliği platformu haline getirecek.

Kamu Sağlığı ve Salgınla Mücadele Komitesi, Covid-19’la küresel mücadelenin güçlendirilmesi bakımından hayati önem taşıyor. Komite’nin başkan yardımcılığını üstlenen Abbott Şirketi’nin hızlı teşhis işlerinin Çin ayağından sorumlu Qiu Jianhua, basına verdiği demeçte, önümüzdeki günlerde ortaklarıyla yeni çözüm planları olduğunu söyledi. Qiu, işbirliği modelleri geliştirme çabalarını artıracaklarını,  Çin dâhil tüm dünya ülkelerinin salgınla mücadelesine yardımcı olacaklarını da kaydetti.

CIIE, sergi, sergileme, satın alma ve işlemler, iş hizmetleri, gümrüklü sergi, satış, tüketim ve turizm gibi işlevleri bir araya getiren platform olarak öne çıkıyor. CIIE’de Kuşak ve Yol güzergahı üzerindeki ülkelerden 7 bini aşkın şirket, 60 binden fazla ürününü tanıttı. Ayrıca, 31 ülke ve bölgeden bini aşkın  ürün tanıtımı yapıldı, sanal pavyon ve çevrimiçi alışveriş merkezleri de açıldı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.