Çin, 2020’de demiryoluna 800 milyar yuan harcama yapacak

Çin Ulaştırma Bakanlığı’nın (MOT), 2020’de ülkede demiryolu yatırımına 800 milyar yuan (yaklaşık 114,3 milyar dolar) harcama yapması bekleniyor. Çin’in 2019 yılında ulaştırma sektöründeki sabit varlıklara yaptığı yatırımın 3,2 trilyon yuan’ı aştığı tahmin ediliyor.

Çin Ulaştırma Bakanlığı’ndan (MOT) yapılan açıklamada, bu yıl, demiryolu sistemine yapılacak 800 milyar yuan’lik (yaklaşık 114,38 milyar ABD doları) yatırımın yanı sıra, karayolları ve su yollarına 1,8 trilyon yuan, sivil havacılığa ise 90 milyar yuan’lik yatırım yapılması planlanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı’na göre, Çin’deki iş ortamı düzeliyor. Bu durumun ulaştırma sektöründeki toplam lojistik maliyetinin 80 milyar yuan azalıp, sivil havacılıktaki vergi indirimi ve ücretlerin 9 milyar yuan’a ulaştırması bekleniyor.

Altyapıların iyileştirilmesine yönelik çabalar sonucunda Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, 2019 yılında 8 bin kilometrelik demiryolları, 330 bin kilometrelik karayolları, 385 kilometrelik yüksek dereceli yüksek geçit (fairway) 5 sivil ulaşım havalimanının inşa edildiğini tahmin ediyor.

Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng, 2020 yılında ulaştırma çalışmalarının konuşlandırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ulaştırma tarafındaki ulaştırma yapısal reformu daha da derinleştirilmeli. Karar alma süreçlerini hızlandırmalıyız. Lojistik maliyetlerinin de düşürülmesi gerekiyor. Çok modlu taşımacılığı mutlaka geliştirmeliyiz. 18 Aralık itibarıyla, ülke çapındaki toplam ETC (Elektronik Ücret Toplama) müşteri sayısı 110 milyona, yeni ETC müşterisi ise 192 milyona ulaştı. ETC teknolojisi uygulamasını derinleştirmek zorundayız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.