Çin, 2035 hedefleri kapsamında demiryolu ağını hızlandırıyor

Çin Ulusal Demiryolu Grubu’nun açıkladığı demiryolu inşası programında 2035 ve 2050 hedeflerine göre, 2035 yılı itibarıyla ülkede nüfusu 500 binin üzerindeki tüm kentlere hızlı trenle ulaşım sağlanacak.

2035 yılına kadar Çin’deki demiryolu hatlarının uzunluğunun 200 bin kilometreye, hızlı tren hatlarının uzunluğunun ise 70 bin kilometreye ulaşması hedefleniyor. Ayrıca, nüfusu 200 bini aşan tüm kentlere demiryolu ulaşımı, 500 bini aşan kentlere ise hızlı trenle ulaşım sağlanacak.

Programa göre, ayrıca 2050 yılına kadar Çin’de dünyanın bir numaralı modern demiryolu ağı oluşturulacak. Çin’de temmuz ayı sonu itibarıyla faal olan demiryolu hatlarının uzunluğu 141 bin 400 kilometreye, hızlı tren hatlarının uzunluğu ise 36 bin kilometreye ulaştı. Çin, toplam demiryolu hattı uzunluğu açısından dünya ikincisi, hızlı tren hattı uzunluğu açısından ise dünya birincisi konumunda. .

Plana göre, 2035 yılına kadar ülkenin şehirler içindeki işe gidiş gelişleri bir saatle sınırlandırmak için bir seyahat sistemi kurulacak. Şehir kümeleri içindeki seyahat süreleri iki saatle ve komşu il başkentleri veya şehir kümeleri arasında üç saat ile sınırlandırılacak. Şirket yöneticileri, yerli malı teslimatını güçlendirmek için hızlı lojistik sistemlerinin de en fazla üç gün içinde tamamlanacağını belirtiyor.

Ülkenin demiryolu ağında, 2012 yılına göre sırasıyla yüzde 93.3 ve yüzde 10.6 artışla 3.66 milyar yolcu seferi gerçekleştirilip 4.32 milyar metreküp kargo taşındı.

Hedefi kolaylaştırma çalışmaları

Hedefi kolaylaştırmak isteyen Çin yönetimi, geleneksel tren hizmetini araştırma ve yükseltme çabalarını saatte 400 km ve üzeri hıza kadar yoğunlaştırdı.

Aynı zamanda 600 km /s maksimum hıza sahip yeni nesil manyetik kaldırma treni üzerinde de çalışılıyor.

Fuxing (Gençleştirme) mermi trenleri 2017’de Pekin ve Şangay arasında çalışmaya başladığında, Çin’in mevcut hızlı trenlerinin en yüksek hızı 350 km / saniyeye ulaştı. Ülkenin maglev treni Haziran ayında 600 km / s hıza ulaşan başarılı bir test çalışması gerçekleştirdi.

Şirket, yüksek hızlı yük trenleri ve 30.000 ton ağır hizmet trenlerinin yanı sıra standartlaştırılmış konteynerli yük, soğuk zincir lojistiği ve sınır ötesi yük taşımacılığı için yeni özel trenlerin araştırma ve geliştirmesinin de hızlandırılacağını söyledi. (Kaynak China Daily / CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.