Çin, 2035’te dünya elektrikli araç pazarının yarısını kontrol edecek

Çin’in Hainan eyaletinin Bo’ao kentinde düzenlenen Dünya Yeni Enerjili Otomotiv Konferansı’nda yayınlanan “Dünya Yeni Enerjili Otomotiv Konferansı Bo’ao Fikir Birliği” belgesinde, Çin’in 2035 yılına kadar yeni enerjili otomobilin piyasadaki payını yüzde 50’ye çıkaracak  çabayı harcaması çağrısında bulunuldu.

CRI’de yer alan habere göre, söz konusu belgede, küresel otomotiv endüstirisini bir üst seviyeye çıkarmak içi, elektrik kullanım, yapay zeka ile internet teknolojisinin geliştirmesine önem verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Çin, günümüzde yeni enerjili otomotiv endüstirisinin gelişmesi noktasında dünyada öncü rol oynuyor. Rakamlar incelendiğinde, Çin’in son dört yıldır yeni enerjili araçların üretim ve satışı açısından dünyada ilk sırada olduğu görülüyor.

Nitekim, 2018 yılında dünyanın belli başlı ülkelerinde toplam 2 milyon 140 bin yeni enerjili araç satışı gerçekleşirken, Çin’in toplam satışları 1 milyon 256 bine ulaştı. BMW Yönetim Kurulu Üyesi Fu Lexi, Çin’in 2035 yılına kadar önüne koyduğu hedefe ulaşacağına inandığını belirterek “Çin, dünya piyasalarında satılacak yeni enerjili araçların yarısını tek başına yapabilecek” dedi.

2 trilyonluk yatırım

Çin hükümeti, 2012 yılında, “Enerji Tasarruflu ve Yeni Enerjili Otomotiv Sanayii Geliştirme Planı -2012-2020” planını uygulamaya başlamıştı. . Plana göre, yeni enerjili otomotiv endüstriyel zincirine 2 trilyon yuanlık yatırım yapılacak. Günümüzde Çin’in yeni enerjili otomotiv endüstrisi, politik desteklerle gelişmeden piyasa gücüne dayalı gelişme aşamasına dönüşüyor.

Yeni enerjili otomotiv endüstrisi pazarında yaşanan hızlı gelişmeler, Çinli yetkilileri bu alana yönelik uzun vadeli yeni planlar yapmaya zorladı. Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı önderliğinde, 2021-2035 yıllarını kapsayan yeni “Plan”ın hazırlama çalışmaların başlatıldığı kaydediliyor.

Araştırmalara göre, yapay zeka ve internet teknolojilerine dayalı araçların kullanılması, ulaşımdaki insan gücü maliyetinde yüzde 45-82’lik düşüş getirecek. 2019 yılında, yapay zeka ve 5G gibi yeni teknolojilerin kullanılıp yaygınlaştırılmasıyla birlikte, yeni enerjili otomotiv daha fazla gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu gelişmelerin yanı sıra, Çin’in sürekli dışa açılıp, ülkede yerli ve yabancı sermayeli yeni enerjili otomotiv şirketlerinin durumu dengeli bir gelişmeye yol açıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.