Çin, 4.400 KM yeni demiryolu hattı açıyor

Çin Devlet Demiryolu Grubu, ekonomiyi desteklemek için altyapı yatırımlarını artırarak bu yıl ülkedeki mevcut demiryolu hattına 4.400 km yeni raylar döşeyip hattı büyütecek.

Şirketten yapılan açıklamada, yeni hatlar arasında yüksek hızlı tren hatlarının bu yıl 2.300 km’ye ulaşacağı belirtildi.

Çin, COVID-19 salgınının kontrolü altında demiryolu projelerinin yeniden başlamasını hızlandırdı. Demiryollarına sabit kıymet yatırımı bu yılın ilk yarısında  yüzde 1,2 artışla 325,8 milyar yuan’a (yaklaşık 46,51 milyar ABD doları) ulaştı.

Ülke, bu yıl ekonomiyi desteklemek, yeni altyapılara, yeni kentleşme girişimlerine ve büyük projelere yatırımları artırmak için etkili yatırımları artırma sözü verdi. Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, Çin’in sabit kıymet yatırımları yılın ilk yarısında yıllık yüzde 3,1 azaldı. (Kaynak: Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.