Çin, ABD’nin Houston konsolosluğunu kapatmasını kınadı

ABD yönetimi dün aniden Çin’in Houston’daki başkonsolosluğunun kapatılmasını istedi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin basın toplantısında ABD’nin kararını eleştirdi.

Sözcü Wang, Çin’in Houston Başkonsolosluğu’nu kapatmayı istemesini, ABD’nin tek taraflı şekilde Çin’e başlattığı bir siyasi kışkırtma olarak nitelendirerek, bunun uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını çiğnediği gibi, iki ülke arasındaki konsolosluk anlaşmasına da aykırı olduğunu belirtti.

Wang, ABD’nin bu kaba girişimde bulunarak ikili ilişkileri kasten bozmaya kalkıştığını, bunu Çin tarafının şiddetle kınadığını ve ABD’nin derhal yanlış kararını kaldırması çağrısında bulunduğunu dile getirdi. Sözcü Wang Wenbin, aksi takdirde Çin’in gerekli önlemleri alacağını kaydetti.

Bir süredir ABD yönetimi, kendi sorunlarının sorumluluğunu Çin’e yöneltiyor, Çin’in siyasi rejimine asılsız şekilde saldırıyor, Çin’in ABD’deki diplomatlarına zorbalık ediyor, Çinli öğrencileri tehdit ediyor, şahsi elektronik cihazlarına el koyuyor, hatta sebepsiz şekilde tutukluyor. ABD, Çin’in Houston Başkonsolosluğunun 24 Temmuz saat 16’ya kadar kapatılmasını istemekle Çin’e yönelik girişimlerini tırmandırdı.

Çin’in diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesini hatırlatan Wang Wenbin, Çin’in ABD’deki diplomatik temsilciliklerinin iki halk arasındaki karşılıklı anlayışı ve dostluluğu pekiştirmeye çalışırken ve Çin ABD’li diplomatik temsilciliklere ve personele kolaylıklar sağlarken, ABD’nin geçen yıl Ekim ve bu yılın Haziran aylarında Çinli diplomatlara sınırlamalar getirdiğini ve Çin’in diplomatik posta torbalarını açıp Çin’in varlıklarına el koyduğunu kaydetti.

Sözcü, Çin’in Washington Büyükelçiliği’nin bomba ve suikast tehdidi aldığını, ABD’nin Beijing Büyükelçiliği’nin web sitesinde sıkça Çin’e saldıran makalelerin yayınlandığını, buna göre hangi tarafın diğerinin içişlerine karıştığının çok net olduğunu vurguladı.

Sözcü Wang Wenbin, ABD’nin yanlış kararından dönmesi gerektiğini, yanlış yolda devam ederse Çin’in mutlaka önlemler alacağını söyledi. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.