Çin-Avrupa yük trenleri ilk yarıda yüzde 36 arttı

Çin-Avrupa yük treni sayısı, bu yılın ilk yarısında yüzde 36’lık artışla 5 bin 122’ye ulaştı. Söz konusu yük trenleri ilk yarıda  toplam 3.67 milyon adet ve 27 bin ton ağırlığında salgına karşı tıbbı malzemeler taşıdı.

Xinhua’nın Çin Devlet Demiryolu Grubu’ndan aldığı bilgilere göre, sadece Haziran ayında Çin-Avrupa arasında sefer yapan 1.169 yük treni yeni bir rekor kırdı.

Haberde, yük trenlerinin, COVID-19 salgına karşı küresel mücadeleye yardım etmede önemli bir rol oynadığına vurgu yapıldıktan sonra “Çünkü onlar tarafından büyük miktarlarda tıbbi malzeme etkilenen ülkelere ve bölgelere gönderilmiş” yorumu yapıldı.

Salgınla birlikte hava ve deniz ulaşımında yaşanan aksamalara karşın, yük treni sorunsuz çalışarak ticaretin devam etmesini sağladı. Kesintisiz lojistik kanalı haline gelen yük trenleri ilk yarıda toplam 3.67 milyon adet ve 27.000 ton ağırlığında salgına karşı tıbbı malzeme taşıdı. İlk yarıda taşınan kargo yüzde 41’lik artışla 461.000 TEU’ya ulaştı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.