Çin Dışişleri Bakanlığı: Hong Kong iç işimizdir!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimî Komitesi’nin kabul ettiği Hong Kong’da Ulusal Güvenliğin Korunması Yasası’nın bölgede kaosu sona erdireceğini açıkladı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde (HKSAR) Ulusal Güvenliğin Korunması Yasası, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 13. Ulusal Halk Kongresi Daimî Komitesi’nin 20. oturumunda  kabul edildi. Devlet Konseyi Hong Kong, Makao İşleri Ofisi ve HKSAR Merkezi Halk Hükumeti İrtibat Bürosu da konuyla ilgili çeşitli açıklamalar yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise yaptığı yazılı açıklamada, Ulusal Halk Kongresi Daimî Komitesi’nin  yasayı kabul ettiğini, Hong Kong Hükumeti tarafından ilan edildiğini ve uygulanmak üzere HKSAR Temel Yasası Ek III’e eklendiğini hatırlattı.

Bunun Hong Kong’da düzeni yeniden sağlamak, kaosu sona erdirip istikrarı geri almak için esas çözüm olduğu vurgulanan açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi: “Bu durum ‘Bir ülke, iki sistem’ uygulamasında dönüm noktası teşkil ediyor. Bu yasa, Hong Kong’lu vatandaşlarımız da dahil Çin halkının tümünün ortak arzusunu yansıtıyor. Yeni yasa, Anayasa ve Temel Yasa ile kurulan HKSAR’daki anayasal düzeni destekliyor. ‘Bir ülke, iki sistem’in doğasında var olan gereklilikleri de gözetiyor.”

Hong Kong’un yasal çerçevesi güçlenecek

Yasanın ulusal güvenliği büyük ölçüde zedeleyen dört kategoride suç davranışı için geçerli olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: “Yasa, Hong Kong halkının büyük çoğunluğunu korurken, bir avuç suçluyu cezalandırıyor. Bu uygulama, Hong Kong’un yasal çerçevesini güçlendirecek, sosyal düzeni sağlayacak. İş ortamını iyileştirip, Hong Kong vatandaşları ve uluslararası yatırımcılara fayda sağlayacak. Hong Kong’un parlak geleceğine güvenimiz tamdır.

Hong Kong, Çin’in özel idari bölgelerinden biri ve Hong Kong ile ilgili meseleler Çin’in iç işidir. Çin hükumeti, ‘Bir ülke, iki sistem’i uygulamaya ve Hong Kong işlerine yabancı müdahalelere karşı çıkmaya kararlıdır. Hiç kimse, hiçbir şey, ulusal egemenliği, güvenliği, Hong Kong’un refah ve istikrarını savunma konusunda Çin hükumetinin ile halkının kararlılığını sarsamaz. Çin’in egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarına zarar vermeye çalışan her girişim başarısızlığa mahkumdur.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.