Çin, DSÖ’ye 30 Milyon Dolar Bağışlayacak

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, COVID-19 ve gelişmekte olan ülkelerin halk sağlığının korunmasında kullanılmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) 30 milyon dolar daha bağışlayacaklarını söyledi.

Sözcü Geng Shuang, Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus liderliğindeki DSÖ’nün görevlerini nesnel, bilim temelli ve adil bir şekilde yerine getirdiğini vurguladı. COVID-19 salgınıyla mücadele konusunda uluslararası işbirliğinin artırılması noktasında tüm ülkelere önemli görev düştüğünü de hatırlattı.

Geng, DSÖ’nü desteklemesinin, çok taraflılık ilkelerini savunmak ve pandemiye karşı savaşın en önemli zamanında Birleşmiş Milletlerin statüsüyle otoritesini korumak olduğunu söyledikten sonra “Virüs insanlığın ortak düşmanı. Virüsü uluslararası toplumun birlik ve işbirliğiyle yenebiliriz” diye ekledi.

Çin, Mart ayında COVID-19’a karşı küresel mücadeleyi desteklemek için DSÖ’ye 20 milyon dolar bağışlamıştı. Sözcü, Çin’in DSÖ’ye yaptığı bağışların örgütteki insanlara destek ve güvenini yansıttığını belirtti.

“Çin’in küresel halk sağlığı ve pandemiye karşı mücadeleye üstüne düşeni yapıp gerekli katkıları yapıyor” açıklamasını yapan Geng, “Salgının üstesinden gelip, bölgesel ve küresel halk sağlığının korunması gerekiyor. İnsanlığın ortak geleceğini birlikte inşa etmek için ülkelerle dayanışma içinde olup, yardımlarımıza devam edeceğiz” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.