Çin, Dünyanın En Büyük Endüstriyel Robot Pazarı Oldu

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR), Çin’in dünyada en büyük ve en hızlı büyüyen endüstriyel robot pazarı olduğunu açıkladı.

IFR tarafından yayımlanan raporda, 2019’da dünyadaki fabrikalarda çalışan robot sayısının önceki yıla göre yüzde 12 artarak 2,7 milyonu aştığı bilgisi yer aldı.

Rapora göre geçen yıl Çin’de kullanımda olan endüstriyel robot sayısı yüzde 21 yükselip 783 bini buldu, yapılan endüstriyel robot satışları da yaklaşık 140 bin 500 seviyesinde.

IFR Başkanı Milton Guerry, “Her yıl en çok robot kuran ülke Çin. Böyle bir gelişme hızı robotik tarihinde görülmedi” ifadelerini kullandı.

Söz konusu rapora göre, Japonya ve Hindistan’daki fabrikalarda hizmet veren robot sayısı geçen sene sırasıyla 355 bin ve 26 bin 300 iken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’daki robot sayısı da sırasıyla 293 bin 200 ve 580 bindi. Avrupa’nın en fazla endüstriyel robota sahip olan ülkesi konumundaki Almanya’da geçen yıl 221 bin 5 yüz robot hizmete girdi. (Kaynak: CriTurk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.