Çin, Fortune Global 500’de ilk kez ABD’yi geçti

Fortune dergisi tarafından dün yayınlanan dünyanın en büyük gelire sahip şirketlerinin sıralandığı Fortune Global 500 listesinde 133 Çinli şirket yer alırken sadece 121 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) şirketi listeye girebildi.

Çin ilk kez listeye en çok şirket sokan ABD’yi geride bıraktı. Fortune dergisinin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, reform ve dışa açılmadan bu yana Çinli işletmelerin ölçeği ve büyük şirketlerin sayısı artmaya devam ediyor. Bu, Çin’in genel ekonomik ölçeğinin büyümesinden kaynaklanıyor.

Makaleye göre, Fortune dergisinin 1995 yılında Fortune Global 500 listesini yayınlamasından bu yana, başka hiçbir ülke veya bölgede bu kadar hızlı bir artış görülmedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.