Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluşunun 93. Yılı kutlanıyor

“Yeni Çağda Çin’in Ulusal Savunması” başlıklı beyaz kitapta yazdığı gibi, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO) tarihi bir reform ve yenilik tarihidir.

Ordu 1927’de kurulduğundan bu yana çok önemli reformlar gerçekleştirdi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde küçükten büyüğe ve zayıftan güçlülere doğru büyüdü. Reform ve inovasyondaki ilerleme hiç durmadı. “Yeni çağda Çin, kurumsal engelleri kaldırmak ve eğilimlere uyum sağlamak adına yapısal ve politika ile ilgili sorunları çözerek savunma ve askeri modernleşmeyi ilerletti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Kasım 2015’te ulusal savunma ve silahlı kuvvetler reformunu derinleştirmek için bir seferberlik emri yayınlamasından bu yana yaklaşık beş yıl geçti. Çin’in askeri reformunun başarıları herkes tarafından kabul görüyor.

Merkez Askeri Komisyonun yeni işlevsel organlarını yeniden düzenlediler ve kurdular. Liderlik ile yönetim sistemini geliştirdiler, müşterek harekât komuta sistemini kurdular ve kanuna dayalı denetim sistemini geliştirdiler.

Reform bir gecede olmaz

Yeniden yapılanan kuvvet kompozisyonunu oluşturdular ve yeni tip savaş güçlerini tekrar inşa ettiler. Ulusal güvenlik için modern bir silah ile ekipman sistemi kurdular, stratejik yönetimi güçlendirdiler ve modern ulusal savunma seferberliği kurdular.

Bir gecede askeri reform yapılamaz. Bununla birlikte, askeri kuvvet yapısı ve kurumlarının, özel detaylar açısından daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Reformların etkinliğini sürekli olarak serbest bırakmak, askeri gelişme potansiyelini aktive etmek ve sistem avantajlarını kazanma avantajlarına dönüştürmek daha güçlü bir kararlılık, daha fazla güç ve daha pratik önlemler gerektirir.

Aynı zamanda, askeri politika ve kurumlarda reformlar devam etmektedir. Bu sadece mevcut reform başarılarını mevzuat ve kurumsal inşaat yoluyla pekiştirmek değil, aynı zamanda zorlu bir reform alanıdır. Bu bağlamda, açık bir anlayışa sahip olmalıyız, reformları daha bilimsel ve rasyonel olarak göstermeli ve uygulamalıyız.

Güvenlik baskıları ile tehditlere direnmek ve bunları ortadan kaldırmak için politik, ekonomik ve askeri araçların kapsamlı bir şekilde kullanılması gerektiği doğrudur. Ancak, zayıf ve etkisiz askeri güçleri olan ülkeler, egemenlik, iktidar politikaları ve süper güçlerin izlediği tek taraflılık gibi dış düşman güçleri caydıramazlar. Bu nedenle, ÇHKO kendi yolunda güçlenmeye ve reformları derinleştirmeye devam edecektir. (Kaynak: CGTN / Li Yun)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.