Çin, Hollywood’un Doğudaki Umut Işığı Oldu

Yaklaşık altı aydır Covid-19 tarafından kapatılan Çin film pazarı yeniden ivme kazandı. Ülkenin salgını kontrol altına alıp ekonomisini yeniden açmasının ardından, 20 Temmuz’da sinemalara işlerine düzenli bir şekilde devam etmeleri için yeşil ışık yakıldı.

Sinema salonlarının sosyal mesafeyi sağlamak için kapasitelerinin üçte biriyle maksimum katılımlarını sınırlamaları gerekiyordu. Çin’de sinema gişelerinin yeniden açılmasının ilk haftasında 100 milyon yuan kazanıldı. Gişe ağustos ayında 3,4 milyar yuan (yaklaşık 500 milyon dolar) oldu. Bu rakam geçen yılki aylık ortalama gelirin neredeyse üçte ikisine tekabül ediyor.

Gişe rekorları kırılıyor

Çin’in yerli savaş destanı ” The Eight Hundred”, 21 Ağustos’ta yayınlanmasından sonraki iki hafta içinde tek başına 2 milyar yuan gişe hasılası rekoru kırmayı başardı. Rakam üretim maliyeti 200 milyon doları olan “Mulan”ın bütçesi ile hayli yakın. Disney ve diğer dağıtımcılar, pandemi başladığından beri Hollywood’un en büyük yayını olan Warner Bros’un “Tenet”i tarafından daha da cesaretlendirildi ve hafta sonu Çin’de ilk 35 saatinde 100 milyon yuan (14 milyon dolar) kazandı.

Variety’ye göre Christopher Nolan’ın “Tenet”i için sağlam bir başlangıç ​​yapmanın 455 milyon yuan civarında brüt gelir elde edeceği tahmin ediliyor ki bu da Çin’i filmin en yüksek hasılat yapan bölgesi yapmak için yeterli olabilir.

Batı Covid-19’un geniş kapsamlı gölgesinde mücadele etmeye devam ederken Hollywood Çin film endüstrisinin gerisinde kalmaya devam edecek. Babasını, ailesini ve ülkesini kurtarmak için savaşan eski bir Çin kahramanı olan “Mulan”, şimdi Disney’i ve ABD film endüstrisini kurtarmaya çalışıyor. (Kaynak: CGTN)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.