Çin, HY-1D okyanus gözlem uydusunu uzaya gönderdi

HY-1D adlı okyanus gözlem uydusu, Çin’in kuzeyindeki Shanxi Eyaletindeki Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden, Uzun Yürüyüş-2C taşıyıcı roketiyle öngörülen yörüngeye gönderildi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre, yeni uydu, Eylül 2018’de fırlatılan HY-1C ile birlikte Çin’in ilk deniz kamu hizmeti şebekesini oluşturup,  mevcut okyanus gözlem verilerini iki katına çıkaracak.

Söz konusu uydu şebekesinin Çin’in okyanus rengini ve kıyı kaynakları ile ekolojik çevreyi gözlemleme yeteneklerini iyileştirmesi, ayrıca meteoroloji, tarım, su tasarrufu ve ulaştırma desteğini artırması bekleniyor. Uydu şebekesi ayrıca, küresel iklim değişikliğini göğüslemek ve ekolojik bir medeniyet inşa etmek için de büyük önem taşıyacak.

Çin’in okyanus gözlemine yönelik dördüncü uzaktan algılama uydusu olan HY-1D, HY-1C ile benzer işlevlere sahip beş yük taşıyor. Bir tarayıcı okyanus rengini küresel olarak gözlemleyip, her gün 1.1 km’lik bir uzaysal çözünürlükle denizlerin yüzey sıcaklığını ölçebiliyor. Görüntüleyici, her üç günde bir 50 metre uzamsal çözünürlükle kıyı suları, kıyı alanları ve nehirlerin ve göllerin ekolojik ortamını elde edebilecek. Ayrıca gemiler için otomatik bir tanımlama sistemi ile donatıldı.

Veriler kaynak ve çevre araştırmaları için ve deniz afetinin önlenmesi, azaltılması, deniz kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, deniz ekolojisi için erken uyarı ile çevre korumanın kolaylaştırılması amacıyla kullanılacak. Uydu, Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’ne bağlı DFH Satellite Co. Ltd. tarafından geliştirildi. Taşıyıcı roket, Çin Fırlatma Aracı Teknoloji Akademisi tarafından üretildi. (Kaynak: china.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.