Çin iki tahvil piyasasını birleştiriyor

Çin’in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası (People’s Bank of China-PBOC), bankalar arası tahvil piyasasıyla borsa tahvil piyasasını birleştireceğini duyurdu.

Geçen yıl sonu (2019) itibariyle Çin’in toplam tahvil varlığı 143 milyar dolara ulaşırken, 1997 yılında kurulan ve merkez bankasının denetimine tabi olan bankalar arası tahvil piyasası, ağırlıklı olarak bankaların işlem yaptığı bir piyasa ve 2019 sonu itibariyle toplam tahvil pazarının yüzde 87,2’sini oluşturuyordu.

Borsa tahvil piyasasının denetimi ise ülkenin sermaye piyasaları kurulunun denetimine tabi ve aracı kurum, yatırım fonları ve bireylerin işlem yaptığı bir piyasa. İki piyasanın birleştirilmek istendiği ilk 2018 yılında açıklanmıştı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.