Çin ile kavganın kimseye faydası yok

New York’ta yaşayan akademisyen İlkay Zeytin Ererdem, Trump yönetiminin pandemi üzerinden Çin’e saldırmayı iç politika açısından iyi bir fırsat olarak gördüğünü söylüyor.

Ererdem, ancak dünyanın iki büyük ekonomisi olan Çin ve Amerika’nın arasında uzayıp giden kavganın ne kendi ülkelerine ne de dünya ülkelerine ekonomik açıdan bir fayda sağlamayacağı çok açık olduğunu da belirtiyor.

Akademisyen Ererdem, CRI Türk‘te Kamil Erdoğdu‘nun hazırlayıp sunduğu Güne Başlarken programında ABD’deki son gelişmeleri ve Amerikan basınındaki tartışmaları değerlendirdi. 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü Amerikan Senatosu pek çok yabancı firmayı kapsayan bir yasa tasarısı imzaladığını hatırlatan Ererdem, “Tasarı, her ne kadar bütün yabancı şirketleri kapsıyor olsa da konunun özellikle Çin’i hedef aldığı düşünülüyor.” diye konuştu.

Tasarı uyarınca, Amerikan borsasında hisseleri olan Çin şirketlerine Amerikan Muhasebe Standartlarına uyma zorunluluğu getiriliyor. Kamu Şirketleri Muhasebe Gözetim Kuruluna, borsada hissesi olan Çin şirketlerinin hesaplarını denetleme izni veriliyor. Halka açık bütün şirketlere, yabancı bir devlet tarafından kontrol edilmediklerini ya da yabancı bir ülkeye ait olmadıklarını beyan etme zorunluluğu getiriliyor.

Tasarının yasa olabilmesi için önce Kongreden geçmesi ve daha sonra da Başkan Trump tarafından imzalanması gerekiyor. Haberin basında yer almasıyla, borsa Çin merkezli şirketlere tepki vermekte gecikmedi. New York borsasında işlem gören ünlü e-ticaret firması Alibaba yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı. Çin’in arama motoru devi Baidu, Nasdaq borsasından çekilmeyi düşündüğünü bildirdi.

Ererdem, analistlerin Trump’ın Beijing’e karşı bu sert tutumunu kasımda yapılacak başkanlık seçimlerine bağladığına işaret etti. Cornell Üniversitesi ekonomi profesörlerinden ve aynı zamanda Uluslarası Para Fonunun (IMF) Çin’den sorumlu eski başkanı olan Eswar Prasad’a göre seçmenler, kasım ayında oy vermeye gidecekleri güne kadar Trump yönetiminden buna benzer hem sembolik hem de direkt çıkışlara tanık olacaklar. Prasada, “Cumhuriyetçiler pandemiyi Çin’e daha da sert yüklenmek için bir fırsat olarak değerlendiriyorlar.” açıklamasında bulundu.

CNN Business “Amerika ve Çin’in ticari savaşı şu anda dünya ekonomisinin ihtiyacı olan son şey” başlığını attı.
IMF’nin açıklamalarına göre şu anki mevcut durumda global ekonominin yüzde 3 küçüleceği tahmin ediliyor. Bunun 1929 Büyük Buhran’dan sonraki en büyük ekonomik durgunluk olacağı söyleniyor. (CRITURK)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.