Çin, ilk yarıda ihracatta 812 milyar yuan vergi muafiyeti uyguladı

Çin hükümeti, Covid-19 salgınının işletmelere getirdiği mali baskıyı azaltmak amacıyla yılın ilk yarısında ihracatta 812 milyar 800 milyon yuan (116,2 milyar ABD doları) tutarında vergi iadesi ve muafiyeti uyguladı.

Çin Devlet Vergi İdaresi’nden alınan bilgilere göre, 20 Mart itibarıyla bin 464 ihracat ürünü için vergi iadesi oranları yüzde 10’dan 13’e veya yüzde 6’dan 9’a kadar yüksetildi. Haziran ayının sonuna kadar, söz konusu politikadan yaklaşık 25 bin ihracat firması faydalandı.

Çin’in dış ticaretinde yılın ilk yarısında beklenenden daha iyi bir performans gösterildi. Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasıyla birlikte Çin ekonomisinin toparlanması hız kazanırken, haziran ayında hem ihracat hem de ithalatta artış kaydedildi.

Haziran ayında Çin’in dış ticareti geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,1 arttı. Haziranda ihracatta yüzde 4,3’lük, ithalatta ise yüzde 6,2’lik yükseliş görüldü. (Kaynak: CriTurk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.