Çin, Korona şehitleri için ulusal yas ilan etti

Ülke genelinde COVID-19 salgınına karşı mücadeledeki şehitleri ve salgından dolayı hayatını kaybeden vatandaşları anmak amacıyla, Çin Devlet Konseyi tarafından bugün yapılan açıklamada 4 Nisan 2020’de ulusal yas ilan edildiği duyuruldu.

Bu dönemde, ülke çapında ve Çin’in yurt dışındaki büyükelçilikleri ve konsolosluklarında bayraklar yarıya indirilecek, ülke genelinde eğlence faaliyetleri durdurulacak.

4 Nisan sabah saat 10’dan itibaren tüm ülke üç dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Otomobil kornoları ve gemilerin düdük seslerine hava savunma alarmları eşlik edecek.

4 Nisan günü Çinlilerin geleneksel Qingming Bayramı. Çinliler bu bayramda hayatını kaybetmiş atalarını anar onlara saygılarını sunar.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.