Çin, Küçükleri Siber Suçlardan Koruyacak Yasayı Revize Etti

Çin’in en üst düzey yasama organı, reşit olmayan gençlerin siber alemde korunmasını güçlendiren Küçüklerin Korunması Yasası’ndaki revizyonu kabul etti. Revize yasa 1 Haziran 2021’de yürürlüğe giriyor.

Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesinin kapanış toplantısında onaylanan revizyon, İnternet ürün ve hizmet sağlayıcılarının reşit olmayanlara bağımlılık yaratan ürün ve hizmetler sunamayacağına hükmediyor.

Oyun, canlı yayın, ses ve video ve sosyal medya dahil çevrimiçi hizmet sağlayıcıları, revizyona göre küçükler için zaman sınırı ve tüketim sınırı gibi ilgili işlevleri ayarlamak zorunda olacak. Küçükler ve ebeveynleri siber zorbalık kapsamında bağlantıların silinmesi, engellenmesi veya bağlantısının kesilmesi gibi önlemler almaları için İnternet servis sağlayıcılarını bilgilendirme hakkına sahip oldu.

Revizyon, bildirimi aldıktan sonra, hizmet sağlayıcı zorbalığı durdurmak ve ilgili bilgilerin yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri almasını zorunlu kılıyor. .

Revizyon aynı zamanda küçüklere yönelik cinsel saldırı ve tacize ilişkin hükümleri de içeriyor. Buna göre, okulların ve anaokullarının bu tür yasa dışı, cezai eylemleri gizlemeyeceğini, derhal kamu güvenliği ile eğitim yetkililerine rapor vereceğini ve yasaya göre ilgili birimlerle işbirliği yapılması gerekiyor.

Siciller sorgulanacak

Personel işe alırken, reşit olmayanlarla yakın temas halinde olan kuruluşlar, başvuranların cinsel saldırı, taciz, insan ticareti, şiddet ile ilgili sabıka kaydı olup olmadığını kamu güvenlik organlarına ve halkın savcılarına soracak. Sicilinde söz konusu davranış kaydına sahip olduğu tespit edilen başvuru sahiplerinin işe alınmayacağı belirtiliyor.

Revizyon okulların, zorbalığının önlenmesi, durdurulması, öğrenciler arasında zorbalığa karşı bir önlem ve kontrol sistemi kurup, bu konuda öğretmenler, personel ile öğrenciler için eğitim sağlamasını gerektiriyor.

Revizyon kapsamında, okullar zorbalığı derhal durdurup, dahil olan tüm öğrencilerin velilerini veya velilerini bilgilendirmeyi içeriyor. Revizyonda ayrıca vasilerin geride kalan çocukların sorumluluklarını güçlendirip, küçüklerin sosyal korumasını artırmak gibi alanlara da dikkat edilmesine vurgu yapılıyor.

(Kaynak: China.org.cn, Foto Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.