Çin, Küresel Barışı Koruyup, Kalkınmayı Destekleyecek

Birleşmiş Milletler (BM) Ateşkes Denetim Örgütü’nün (UNTSO) 30 yıl önce bir gözlemci grubu olarak başladığı iştirak, BM barış gücü misyonunun bir parçası olarak sorunlu ve afetlerden etkilenen bölgelerde barışı gücü taahhüdü haline geldi.

UNTSO’ya Nisan 1990’da gönderilen beş askeri gözlemciden 25 BM barış gücü operasyonuna 40 binden fazla kişiyle katkıda bulunmaya ve Nisan 1992’de Kamboçya’ya sevk edilen 400 kişilik Halkın Kurtuluş Ordusu istihkâm birliğinden 6 Çin barış gücü birliğine çıkarak BM tahminlerini aşan ve Barış gücü Yetenek Hazırlık Sistemi seviyesini 2019 ile 2020’de seviye 2’den 3’e yükselten yolculuk uzun, olaylı ve öğrenme deneyimi oldu.

Çin, BM barış gücüne katılmasının 30. 7ıl dönümünde, yalnızca BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri arasında barış gücüne en çok askerle katkıda bulunduğu ve BM fonuna ikinci en büyük katkıda bulunan üye olduğu için değil küresel barışın korunmasına yardımcı olduğu övgü bekleyebilir.

BM’nin asil davasına bağlılıkları ve görevlerini sadakatle yerine getirdikleri için övgüyü hak eden ve bu süreçte 16 “barış yoldaşını” kaybeden Çinli askerler davaya olan bağlılıklarını kanıtlıyor.

Çinli askerlerin hizmet verdikleri ülke ve bölge halklarından gördükleri güleryüz ve BM’den işlerini iyi yaptıkları için aldıkları övgü ve daha önemlisi barış mesajını yaymaları, Çin’in izlediği yönetim felsefesini fazlasıyla belirgin kılıyor.

Çok Taraflılık ve İş Birliği

Çin savaşlardan ve yabancı istilalardan yara almış bir ülke olarak her şeyden önce barışa değer veriyor. BM barış gücü misyonları da sorunlu bölgelerde barışı yeniden tesis etmesine ve sürdürmesine şans tanıdı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Eylül 2015’te New York’ta BM Barış Gücü Konulu Liderler Zirvesi’ne hitaben yaptığı konuşmada, BM barış gücü için 8 bin yedek askerli çoklu görev gücü kurma sözü boşuna değil.

Nitekim Çin barış gücünün modernizasyonu, BM’nin acil durumlara yanıt verme kapasitesini artıracaktır.

Dünya düzenine dayalı kurallar, artan tek taraflılık, korumacılık ve hegemoni karşısında gittikçe zorlaşıyor ve bu ancak BM’nin 75 yıl önce temelini oluşturan çok taraflılık ve iş birliği sayesinde etkili bir şekilde giderilebilir.

Devlet Konsey Üyesi ve Dışişleri Bakanı olarak Wang Yi’nin bu ayın başında BM’nin 75. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen uluslararası seminerde yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki 75 yıl boyunca, tüm ulusları çok taraflılığı korumak için ortak çaba göstermeye, kalkınmanın ve ilerlemenin doğru tarafında durmaya ve BM’nin çalışmalarını yeni bir düzeye getirmeye çağırıyoruz.” dedi.

Xi’nin insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk inşa etme çağrısı çok taraflılık ruhu içindedir. BM çok taraflılığın ve barışın somutlaşmış hali olduğu için Çin, küresel barışı korumak ve kalkınmayı desteklemek için BM’yi ve barış gücü dâhil tüm örgütlerini daha da güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapacaktır. (Kaynak: China Daily)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.