ÇİN OYUN PAZARININ SATIŞ GELİRLERİ İLK YARIDA 23,17 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Oyun endüstrisi ile ilgili Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Çin’in sektördeki satış geliri, bu yılın ilk yarısında yıllık yüzde 7,89 artışla 150,5 milyar yuana (yaklaşık 23,17 milyar ABD doları) ulaştı.

(Ajans Lotus)–Rapor, Perşembe günü Shanghai’da başlayan Çin Dijital Eğlence Kongresi’nde yayınlandı. Raporda, ülkenin oyun endüstrisinin büyümeye devam ettiği, gerçek adla kimlik doğrulama sisteminin kurulduğu ve reşit olmayanların korunması konusunda da iyileşme sağlandığı belirtildi.

Bununla birlikte, Çinli oyun kullanıcılarının artışında bir yavaşlama görülürken oyun pazarının gelecekte giderek daha çekişmeli hale gelmesi bekleniyor. Ocak-Haziran ayları arasında Çin’deki oyun kullanıcılarının sayısı yıllık yüzde 1,38 artışla yaklaşık 667 milyona ulaştı.

Raporda, Çin’in kendi geliştirdiği oyun ürünlerinin yurtdışında esas olarak ABD, Japonya ve Kore pazarında, yükselen pazarlar olarak da Brezilya ve Meksika’da popüler olmaya devam ettiği belirtildi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.