Çin, plastik pipetleri 2021’e kadar aşamalı olarak kaldırıyor

Çin hükümeti, eylül ayından itibaren tek kullanımlık plastik torbalar ve pipetler dahil olmak üzere tek kullanımlık plastik ürünlere kısıtlama getiriyor. Kısıtlamalara uymayanlar ağır para cezalarına çarptırılacak.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, 2020’nin sonuna kadar Çin’in tüm büyük şehirlerinde plastik torba kullanımının yasaklanacağı, yasağın 2022’de tüm şehir ve kasabalarda uygulanacağını belirten yeni bir duyuruyu açıkladı.

Duyuruda, yasağı ihlal edenlerin 10 bin yuan (1,400 dolar)  ile 100 bin yuan (14,200 dolar) arasında değişen para cezasına çarptırılacağı belirtildi. Paket servisi olan restoranlardan gelen plastik kaplar ve plastik kurye paketleri gibi diğer ürünler de aşamalı olarak kaldırılacak.

2020’nin sonunda restoran endüstrisinin tek kullanımlık pipet kullanması yasaklanacak. 2025 yılına kadar, Çin’deki kasaba ve şehirlerdeki restoranlarda tek kullanımlık plastik ürünlerin tüketiminin yüzde 30 oranında azaltması hedefleniyor.

McDonald ve Starbucks gibi büyük restoran zincirler, şimdiden pipetlerin (plastik çubuklar) çoğunu kağıt çubuklarla değiştirdi.

Birleşmiş Milletler tek kullanımlık plastikleri dünyanın en büyük çevresel sorunlarından biri olarak tanımladı. Çin ayrıca tüm plastik atıkların ithalatını ve plastik üretimi için tıbbi plastik atık kullanımını da yasakladı.

Tarımsal kullanım için 0,01 mm’den daha kalın plastik filmlerin yanı sıra 0,025 mm’den daha kalın plastik torbaların üretimi ve satışı yasaklanaklar arasında bulunuyor. Günümüzde Çin’de geri dönüşüm oranları artırıyor. Daha fazla ürünün yeniden kullanılmasını sağlamak için “kapsamlı kaynak kullanımı” temelli düzinelerce yeni uygulama geliştiriliyor. (Kaynak: CGTN)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.