Çin, Temmuz’da 22 milyon adet cep telefonu sattı

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT) verilerine göre, Çin’in cep telefonu sevkiyatları temmuz ayında yıllık yüzde 34,8 düşüşle 22,3 milyon adet oldu.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bağlı bir araştırma enstitüsü olan CAICT, ocak-temmuz döneminde sevkiyatların yıllık yüzde 20,4 düşüşle 175 milyon adede düştüğünü açıkladı.

Aynı dönemde 119’u 5G modeli olmak üzere toplam 256 yeni cep telefonu modeli piyasaya sürüldü.

Ülkenin yerli markaları geçen ay cep telefonu sevkiyatlarına hakim olmaya devam etti. Çinli üreticiler tarafından yapılan ürünler 20 milyon adedi geçerek toplamın yüzde 92,9’unu oluşturdu.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.