Çin’de 1 günde 7 milyon kişi trenle seyahat etti

Çin’de 25 Haziran perşembe günü başlayan Dragon Boat Festivali’nin ilk gününde 7 milyon kişi demiryolunu kullanarak trenle seyahat etti.

China State Railway Group Co., Ltd.’ye göre, seyahat eden kişi sayısı, son kutlanan  Bahar Şenliği’nden sonra en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Üç günlük Dragon Boat Festivali tatilinin ilk günü olan 25 Haziran’da trenle seyahat eden yolcu sayısı  7.53 milyon olarak belirlendi. Cuma günü ise 5,22 milyon kişinin demiryolu ile seyahat ettiği tahmin ediliyor.

China State Railway Group Co., Ltd.’den yapılan açıklamada, demiryolları bölümlerinin turizm ve aile ziyaretlerinin arttığı ortamda yolcuların güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş anti-salgın önlemlerinin alındığı belirtildi.

Hızlı trenin yeni bölümü açıldı
Bu arada Çin’in doğusundaki Anhui Eyaletinin başkenti Hefei ile Doğu Çin’in Zhejiang Eyaletindeki Huzhou’yu birbirine bağlayan yeni bir hızlı tren güzergahı pazar günü faaliyete geçti.

Saatte 350 km hıza göre tasarlanan yüksek hızlı tren, Shangqiu-Hefei-Hangzhou rotasını izleyecek hızlı demiryolunun güney bölümünün bir parçası. Söz konusu hattın kuzey bölümünü oluşturan Henan Eyaleti Shangqiu-Hefei hattı 2019’ın aralık ayında hizmete girdi.

Toplam uzunluğu 794.55 km’ye ulaşan Shangqiu-Hefei-Hangzhou yüksek hızlı demiryolu hattının yatırım maliyeti 99 milyar yuan (yaklaşık 14 milyar ABD Doları) olarak hesaplanıyor. (Kaynak: China.org.cn )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.