Çin’de 17 yeni ölümcül korona virusü vakası doğrulandı

Wuhan’daki sağlık yetkilileri pazar sabahı (dün) 17 yeni ölümcül yeni Koronavirus vakasını doğruladı. Dünyada sık görülmeyen Korona virüsü, bağışıklık sistemini çökertip bulaştığı yerlerde insanlar için ölümcül sonuç doğurabiliyor.

Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, yeni davaları resmi web sitelerinde bildirerek, aralarında 30 ila 79 yaşındaki 12 erkek ve beş kadın olduğunu duyurdu. Virüsten etkilenen bireylerin üçünün kritik hasta olduğu bildirilirken, geri kalanlarının durumunun stabil olduğu belirtiliyor.

Salgından bu yana, yeni keşfedilen Korona virüsünden Wuhan sağlık komisyonu tarafından ikisi de 60 yaşın üzerinde olan iki kişinin öldüğü bildirildi. Komisyon, son vakaların ateş ve öksürük gibi belirtilerle 13 Ocak’tan önce meydana geldiğini belirtiyor. Hastaların 15’i tedavi için Wuhan Jinyintan Hastanesi’ne nakledilirken, kritik durumda olan iki hastanın henüz nakledilmediği kaydediliyor. 17 yeni vaka için epidemiyolojik araştırmaların yürütüldüğü ve yakından takip edildiği belirtiliyor.

Araştırmalar devam ediyor

Bahar Şenliği hızla yaklaşıyor ve milyonlarca insan tatil için ülkenin her yerine giderken, Wuhan yetkilileri şüpheli vakalar için aramalarını genişletmeye devam ediyor. 17 Ocak’ta, Imperial College London’ın Küresel Bulaşıcı Hastalık Analizi MRC Merkezi tarafından hazırlanan bir rapor, Wuhan havaalanında toplam 1.723 yeni Korona virusü vakası olduğunu tahmin etti. Yapılan analizlerde henüz insandan insana bulaştığına ilişkin kesin sonuç olmamasına karşın, bulaşabileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Wuhan Belediye Sağlık Komisyonu, bir ön soruşturmada virüsün insanlar arasında bulaşabileceğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi. Yapılan açıklamada şimdiye kadar virüsten 62 kişinin etkilendiği, 2 kişinin hayatını kaybettiği, tedavi altındaki 41 kişiden 8’inin durumunun ağır olduğu, 19 kişinin ise taburcu edildiği kaydedildi. İlk hastaların büyük bölümünün Wuhan Deniz Ürünleri Toptancı Pazarı’nda çalışan veya orayı ziyaret edenler olduğunun anlaşılmasının ardından pazar geçici olarak hizmete kapatılmıştı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.