Çin’de 500 Bini Aşkın 5G Baz İstasyonu Kuruldu

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Bilgi Teknolojisi Gelişmeler Departmanı yetkilisi Li Ying, Çin’de şu ana kadar 500 binden fazla 5G baz istasyonu kurulduğunu belirtti.

Li Ying, dün yaptığı açıklamada, ülkedeki 5G’yi destekleyen cihaz sayısının 100 milyonu aştığını, 5G uygulamalarının başta sanayi, sağlık, medya ve ulaşım olmak üzere daha geniş alanları kapsadığını kaydetti.

Çinli yetkili, 5G’nin gelişimini hızlandırmak için yüksek nitelikli, ekonomik ve verimli 5G ağının inşasının güçlendirilmesi, 5G uygulamalarının geliştirilmesi ve politik desteklerin artırılarak 5G’nin gelişimi için elverişli koşullar yaratılması gerektiğini söyledi.

Li, teknoloji alanındaki Ar-Ge çalışmalarının yoğunlaştırılması, ilgili alanlardaki uluslararası temas ve iş birliğinin de derinleştirilmesi önerilerinde bulundu.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.