Çin’de aşının klinik denemelerine izin verildi

Çin’in Covid-19 tedavisinde kullanılmak üzere kendi imkânlarıyla geliştirdiği iki tür inaktif aşının klinik denemeleri için idari iznin verildiği bildirildi.

CRI‘nin haberine göre, Çin Devlet Konseyi Salgın Ortak Önleme ve Kontrol Mekanizması’na bağlı bilimsel araştırma ekibinin bugün verdiği bilgilere göre, Çin Devlet İlaç İdaresi, iki çeşit aşının klinik denemelerinin başlamasına izin verdi.

Söz konusu aşıların, klinik denemeler konusunda idari izin alan ilk inaktif aşılar olduğu bildirildi.

Aşılardan birinin Çin Devlet İlaç Grubu’na bağlı Wuhan Biyolojik Ürünler Araştırma Enstitüsü, diğerinin ise Beijing Kexing Zhongwei Biyoteknoloji şirketi tarafından üretildiği aktarıldı.

Çin Devlet Konseyi Salgın Ortak Önleme ve Kontrol Mekanizması’na bağlı bilimsel araştırma ekibi, aşı çalışmalarını inaktif aşılar, rekombinant aşı, adenovirüs vektör aşısı, canlı zayıflatılmış influenza aşısı ve nükleik asit bazlı aşılar olmak üzere beş alanda yürütüyor.

Daha önce, Çin tarafından geliştirilen adenovirüs vektör aşısının klinik denemelerine de izin verilmişti.



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.