Çin’de başarıyı yakalamanın 8 püf noktası

Çin’in en çok okunan dergilerinden China Today, Türkiye’de Turkuvaz Medya tarafından yayınlanmaya başladı.  Editörlüğünü yapıp, ekonomi dergiciliğinde yılların deneyimine sahip Para dergisinden arkadaşların destekleriyle hazırlanan dergi, iki ayda bir yayınlanacak. 

China Today Türkiye’de ekonomi, kültür, iş dünyası, turizm bölümleri, özel dosya ve röportajlara yer verilecek. Aşağıda China Today Türkiye dergisinin ilk sayısından derlediğim “Çin’de başarıyı yakalamanın 8 püf noktası” haberinin bir özetini bulacaksınız.

1-Çin’i Batı dünyasının değerleriyle anlamaya çalışmaktan vazgeçin

Türkiye, Çin konusunda bilgi fakiri. Türk medyası, Çin’i batı üzerinden izleyip yansıtıyor. Çin hakkında kişisel deneyimlerle yapılan yorumlar, körlerin fili tarif etmesine benziyor. Türkiye’den 12 kat daha geniş bir coğrafyaya sahip, nüfusumuzun yaklaşık 19 katı kadar kalabalık bir ülkeye ilişkin bireysel gözlemlerin sınırlı olması normaldir. Çin’i öğrenmek şart. Çinlileri batı değerleriyle anlamak mümkün değil.

2-Merkezi hükümetin güç ve etkisini bilin

Çin’de merkezi otoritenin gücünü bilmeden başarılı olmak mümkün değil. 1.3 milyarlık nüfus ve dünyanın ikinci genişlikteki coğrafyasında denetim, merkezi hükümetin gücüyle mümkün oluyor. Çin’de eyalet sistemiyle yerinden yönetim ilkesi olsa da son söz merkezi hükümete ait. Çin ekonomik sisteminin temeli, piyasadaki bağımsız oyuncular yerine devletin kendisinin olmasına dayanıyor. Çin’in yeni kalkınma dönemin sloganı “Made in China” değil “Made by China” olarak belirlendi.

3-Doğru kaynaklardan bilgilenin

Çin’deki gelişmeleri doğru anlamak, ulusal kültürü, gelenekleri, örf ve adetlerini öğrenmek için kaynağa ihtiyaç var. Çin hakkında doğru bilgilemek için de bilgilere birinci elden ulaşmak şart. Çin’in dışa açılma ve reform politikalarının yanı sıra ülkeyle ilgili pek çok bilgi bizzat Çin hükümeti tarafından İngilizce olarak yayınlanıyor. Bunlardan biri olan China Today, Turkuvaz Gazete Dergi Grubu tarafından ekim ayından itibaren China Today Türkiye olarak bayilerde satılıyor.

4-Çince öğrenin, Çince bilen eleman istihdam edin

Çin konusundaki yanlış kanılardan biri de bu ülkeyle ticaretin ingilizce yürütülebileceğidir. Çinlilerle kendi dili dışında bir dille iletişim kurduğunuzda anlaşılma oranınız sadece yüzde 30’dur. Bu durum Çin alfabesinin yarattığı farklı algılama sorunundan kaynaklanıyor. Bu yüzden Çinceyi öğrenmek, Türkçe konuşan bir Çinli istihdam etmek ya da Çince bilen bir Türkü çalıştırmak iyi bir çözüm olabilir.

5-Çin’de ofisiniz olsun

Çin’le iş yapacaksanız bu ülkede bir yer almak zorundasınız. Bir temsilcilik açmanız veya en azından bir Türk elemanı görevlendirmenizde yarar var. Çünkü Çinliler, satın alacaklan nesneyi ellerine alıp, iş yapacakları insanla göz göze gelmeyi tercih ediyor. Çin’de temsilcilik ofisi açmak da son derece kolay.

 

6-Sabırlı olun

Çincede Çin’in anlamı “cunguo-ülkelerin merkezi”dir. Uçsuz bucaksız bir coğrafyada 5 bin yıl var olabilmek Çinlilerde farklı bir sabır geleneği yaratmış. Bu yüzden Çin’de uzun vadeye biçilen süre 10 bin yılla ifade ediliyor. Çin’de adım adım ilerlemek ortak bir davranış biçimidir. Bir çırpıda iş bitirmenin, ilk girişimde sonuç almayı beklemenin gerçekçi olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

7-Güvenilir olun

Bütün Asya milletlerinin kültüründe olduğu gibi Çin kültüründe de dostluk ve güvenilir olmak son derece önemlidir. Eğitim ve refah düzeyi ne olursa olsun Çinlilerin hepsi güven arayışı içindedir.  Tatminkâr ve çalışılacak sözleşmeler imzalamanın, ortaklık kurmanın yolu buradan geçiyor. Çinliler dost canlısıdır. Ancak güven kazanabilmek için bazı sınavları geçmek zorundasınız.

8-Profesyonel danışmanlık hizmeti alın

Çin’de iş yapmak için siyasal yapıyla ters düşmemek ve farklı bir kültüre sahip bu insanları anlamak zorundasınız. Bunları yapabilmek için mutlaka profesyonel danışmanlık hizmeti almalısınız. Çin merkezi hükümetince tanınan bir kuruluştan uzman danışmanlık hizmeti almanızda yarar var. Çin pazarına girmek, ortalamanın üstünde bir emek ve para gerektiriyor. Bunu göz önünde bulundurup mutlaka kaynak ayırın.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın